
Czy branża OZE w Polsce może się skonsolidować?
Zacznę od postawienia tezy: branża OZE w Polsce to „kraina paradoksów”. Dlaczego? Pisać można by o tym długo, ale przynajmniej dwa argumenty należy podać...
Zacznę od postawienia tezy: branża OZE w Polsce to „kraina paradoksów”. Dlaczego? Pisać można by o tym długo, ale przynajmniej dwa argumenty należy podać...
Janusz Gwiazdowski jest pierwszym Koordynatorem ds. negocjacji przy Prezesie URE i pełni to stanowisko od końca maja ubiegłego roku. Jakie są dotychczasowe efekty jego pracy? Opowiada o tym w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl.
Klienci PGE Obrót coraz częściej wybierają taryfę, w ramach której otrzymują gwarancję zakupu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Oferta o nazwie „Naturalnie, że energia” jest skierowana do przedsiębiorstw, które notują relatywnie wysokie zużycie energii.
Nissan opublikował właśnie cennik nowego Leafa, najlepiej sprzedającego się auta elektrycznego na świecie. W cenę zakupu w Polsce wejdzie ponad 3 tys. zł do wydania w szybkich ładowarkach największej sieci w kraju – GreenWay. To oznacza ok. 15 tys. km jazdy za darmo albo… rok darmowego zasilania własnego domu.
Taką sytuację, która wydarzyła się na Starym Kontynencie po raz pierwszy, odnotowuje niemiecki instytut Agora Energiewende. Co więcej, zaliczono tylko generację z „nowych” OZE – elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i biomasowych, ale już nie z elektrowni wodnych...
Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował wczoraj, że kierowany przez niego resort w miksie OZE preferuje inwestycje w biogaz i fotowoltaikę. Szef ME skomentował także możliwość przejmowania farm wiatrowych przez państwowe spółki energetyczne.
Rada Ministrów przyjęła strategię dla górnictwa węgla kamiennego. Pracowano nad nią tak długo, że duża część założeń jest już nieaktualna, a niektóre są sprzeczne z prognozami polityki energetycznej państwa. Na szczęście nierentowne kopalnie są zamykane zgodnie z planem – pisze Rafał Zasuń z portalu WysokieNapiecie.pl.
Jaki będzie finalny kształt rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który po raz pierwszy został zaprezentowany już w czerwcu ubiegłego roku, ale dotąd nadal nie trafił do Sejmu? Co z ustawą o energetyce rozproszonej, której opracowanie zapowiadało wcześniej Ministerstwo Energii, a o której w ostatnich miesiącach...
Zarząd Województwa wybrał kolejne projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Tym razem chodzi o inwestycje w OZE, które dzięki unijnemu dofinansowaniu zostaną zrealizowane w północnym regionie województwa.
Świętowanie najbardziej „zielonego” roku dla energetyki przerwały w ubiegłym tygodniu miażdżące dane dot. nowych inwestycji w OZE. Komentatorzy w Londynie nie mają wątpliwości: to chaotyczne działania rządu skutecznie zniechęciły przedsiębiorców.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyzna preferencyjne kredyty na budowę kilku biogazowni rolniczych, które powstaną na Białorusi. Zrealizuje je firma Modus Energy, która działa również w Polsce, przygotowując w naszym kraju projekty elektrowni fotowoltaicznych.
Telekomunikacyjny potentat poinformował o podpisaniu umowy na zakup energii z kolejnej farmy wiatrowej. Docelowo T-Mobile ma podpisać umowy na zakup energii odnawialnej w ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu.
Działający w Holandii i Niemczech operator systemu przesyłowego realizuje projekt mający wykazać przydatność pojazdów elektrycznych do równoważenia popytu i podaży energii...
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ocenia, że rozmowy między CDU/CSU i SPD o utworzeniu nowej koalicji potwierdzają, że Niemcy mają problem z realizacją celów transformacji energetycznej, co nie oznacza jednak odejścia od Energiewende, ani podważenia jej założeń...
Budowie wspólnego rynku energetycznego i zwiększaniu zdolności przesyłu energii między krajami Unii Europejskiej mają służyć fundusze pochodzące z programu Łącząc Europę.