Powstanie polski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru

Powstanie polski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru
Sławomir Halbryt, Sescom

Firma Sescom, która od 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, zaprezentowała podczas odbywającej się w ubiegłym miesiącu międzynarodowej konferencji PCHET autorski projekt elektrolizera o nazwie HGaaS, który ma być bezemisyjna alternatywą m.in. dla sektora transportowego i który ma pozwalać na wykorzystanie nadwyżek energii odnawialnej produkowanej np. z fotowoltaiki.

Wynikiem działań Sescom S.A. w obszarze technologii wodorowych jest rejestracja 3 patentów, a kolejny jest w fazie przygotowawczej. W niedawno ogłoszonej strategii „Sescom 2030: Wise Futurist”, oprócz działań z zakresu tzw. Facility Management, spółka wskazuje na obszar rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Według ekspertów Sescom szansę na dekarbonizację przemysłu dają elektrolizery w autorskiej technologii HGaaS, za pomocą których pozyskiwany będzie wodór w procesie wykorzystującym nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Gdańska spółka podkreśla, że opracowany przez nią elektrolizer łączy technologię wodorową ze światem IT, poprzez badanie popytu i podaży na to paliwo, dostarczając on-line informacji o dostępności wodoru do wykorzystania przez odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

Sescom zaznacza, że produkt jest oparty na polskiej myśli technicznej oraz na rodzimym kapitale.

– HGaaS to długoterminowy projekt, który jest odpowiedzią na dwa trendy wpływające na naszą przyszłość: zrównoważony rozwój oraz rozwój technologii. Widzimy ogromy wolumen wodoru, który jest i będzie produkowany w Europie – mówi Sławomir Halbryt, prezes Sescom S.A.

REKLAMA

Tworząc strategię Sescom – firmy technologicznej,  która osiągnęła wysoką specjalizację w branży technicznego Facility Management – zadaliśmy sobie pytanie jaki jest problem  w zarządzaniu energią. W oparciu o uzyskaną wiedzę, skonstruowaliśmy projekt HGaaS, którego jednym z założeń jest integracja rozproszonego środowiska małych producentów odnawialnych źródeł energii w jeden ekosystem, w myśl idei, że żadna kropla wodoru nie może się zmarnować. Zbudowanie ekosystemu niesie za sobą same korzyści, chociażby w zakresie zapewnienia dostępności do urządzeń i wyposażenia, pozwalającego wyprodukować wodór. Kolejną zaletą jest także budowa infrastruktury, która zapewni sprzedaż wodoru. Ekosystem stanie się integratorem, który połączy odbiorców z każdym źródłem wodoru – dodaje Halbryt.

Opracowane przez Sescom wodorowe rozwiązanie składa się z 3 elementów. Pierwszy to modułowy generator wodoru jako usługa HGaaS. Drugi to system zarządzania HGaaS – to samouczący się system informatyczny wykorzystujący sztuczną inteligencję. Trzeci element rozwiązania, nad którym pracuje polska firma, to model finansowania inwestycji HGaaS dla producentów energii odnawialnej.

Sescom zakłada, że do 2030 roku dostarczy ponad 500 elektrolizerów o łącznej mocy 100 MW, których dzienna produkcja wodoru wyniesie ponad 18 ton i które mają stanowić uzupełnienie produkcji energii m.in. z elektrowni fotowoltaicznych.

Sescom to spółka technologiczna działająca głównie w obszarze usług technicznego Facility Management, skoncentrowana na rozwoju technologii do optymalizacji działalności własnej i klientów firmy. Od 2008 roku świadczy kompleksowe usługi dla sieci handlowych. Zapewnia utrzymanie techniczne, optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych oraz efektywność energetyczną. W 2019 roku zrealizowała zlecenia dla ponad 300 klientów z 25 krajów Europy. Spółka od 2013 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W pierwszej połowie 2020 roku Sescom wypracował przychody w wysokości 78,4 mln zł, co oznaczało wzrost o 17 proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku. Skonsolidowany zysk EBITDA spadł w tym czasie z 6,9 mln zł do 6,3 mln zł, a zysk netto z 4,5 mln zł do 3,3 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.