Wodór ma ogrzać mieszkańców Środy Śląskiej

Wodór ma ogrzać mieszkańców Środy Śląskiej
Polskie Domy Drewniane SA

Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii wodorowej do zasilania osiedla w znajdującej się na terenie województwa dolnośląskiego Środzie Śląskiej, gdzie powstanie około 1,8 tys. mieszkań.

Osiedle w Środzie Śląskiej ma być pierwszym osiedlem w kraju, w którym wykorzystany zostanie wodór jako energia. Obie strony zapewniają, że ogrzewanie domów wodorem będzie nie tylko ekologiczne, ale również pozwoli ograniczyć rachunki gospodarstw domowych.

Polskie Domy Drewniane SA (PDD) to spółka, która została powołana dwa lata temu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Wykorzystanie wodoru wpisuje się w cele, które realizują obie instytucje.

REKLAMA

PDD była jednym z podmiotów, które podpisały podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Karpaczu list intencyjny dotyczący powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Jej celem ma być prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych w obszarze wodoru. Podmioty zaangażowane w ten projekt mają również wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii.

– W naszej działalności koncentrujemy się nie tylko na rozwijaniu rynku budownictwa z drewna. Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby nasze inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele. Oprócz planów ogrzewania wodorem naszych domów w Środzie Śląskiej podpisaliśmy także list intencyjny o powołaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej – mówi Tomasz Szlązak, prezes Polskich Domów Drewnianych S.A.

PDD podkreśla, że wodór może być stabilnym źródłem energii, ma stosunkowo niską temperaturę spalania i nie wytwarza dwutlenku węgla oraz innych cząstek powodujących powstawanie smogu. Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru, które zaczynają pojawiać się na rynku, są oparte na wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Sławomir Halbryt, prezes SES Hydrogen oraz Sescom S.A. – spółki działającej w obszarze Facility Management – podkreśla, że rozwijanie zielonych technologii wodorowych jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć długotrwałe cele ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

REKLAMA

– Nasza firma już od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami. Współpraca z Polskimi Domami Drewnianymi jest dla nas bardzo ważnym etapem na drodze do upowszechniania wodoru w budownictwie mieszkaniowym – mówi Sławomir Halbryt.

Wynikiem dotychczasowych działań Sescom S.A. w obszarze technologii wodorowych jest rejestracja kilku patentów. Według ekspertów firmy szansę na dekarbonizację przemysłu dają elektrolizery w autorskiej technologii HGaaS, za pomocą których pozyskiwany będzie wodór w procesie wykorzystującym nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych.

Gdańska spółka podkreśla, że opracowany przez nią elektrolizer łączy technologię wodorową ze światem IT, poprzez badanie popytu i podaży na to paliwo, dostarczając on-line informacji o dostępności wodoru do wykorzystania przez odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

Opracowane przez Sescom wodorowe rozwiązanie składa się z 3 elementów. Pierwszy to modułowy generator wodoru jako usługa HGaaS. Drugi to system zarządzania HGaaS – to samouczący się system informatyczny wykorzystujący sztuczną inteligencję. Trzeci element rozwiązania, nad którym pracuje polska firma, to model finansowania inwestycji HGaaS dla producentów energii odnawialnej.

Sescom zakłada, że do 2030 roku dostarczy ponad 500 elektrolizerów o łącznej mocy 100 MW, których dzienna produkcja wodoru wyniesie ponad 18 ton i które mają stanowić uzupełnienie produkcji energii m.in. z elektrowni fotowoltaicznych.

Strony porozumienia zmierzającego do praktycznego zastosowania technologii wodorowych w Środzie Śląskiej podkreślają, że energia pochodząca z wodoru jest ważnym elementem europejskiej strategii osiągania neutralności klimatycznej. Zakłada ona, że do 2050 r. udział wodoru w koszyku energetycznym Europy wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2 proc. do 13–14 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.