W Hiszpanii powstaną ogromne elektrolizery zasilane z PV

W Hiszpanii powstaną ogromne elektrolizery zasilane z PV
Iberdrola

W Hiszpanii zainaugurowano działalność wodorowego hubu HyDeal Espana. Za wdrożenie projektu odpowiedzialne jest europejskie konsorcjum HyDeal Ambition. Rozpoczęcie produkcji wodoru planowane jest na 2025 rok, a do roku 2030 mają powstać elektrolizery o mocy 7,4 GW oraz 9,5 GW w fotowoltaice zasilającej proces elektrolizy.

Do głównych inwestorów w projekcie HyDeal Espana należą m.in. ArcelorMittal – największy producent stali na świecie, Enagas – hiszpańska firma energetyczna i europejski operator systemu przesyłowego, właściciel i operator krajowej sieci gazowej, Grupo Fertiberia – jeden z największych producentów nawozów w Europie, a także DH2 Energy – firma zajmująca się infrastrukturą przesyłową i magazynową.

Autorzy projektu HyDeal Espana planują uruchomienie do 2030 roku elektrolizerów o mocy 7,4 GW i ma to być wstęp do osiągnięcia docelowej mocy elektrolizerów na poziomie aż 67 GW, których zadaniem będzie obniżenie kosztów produkcji zielonego wodoru, aby stał się on konkurencyjnym paliwem w stosunku do paliw kopalnych. Docelowa moc fotowoltaiki, która ma zasilić elektrolizery, powinna wynieść aż 95 GW.

REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) uznała projekt HyDeal España za największy tego typu program zielonego wodoru na świecie.

Redukcja kosztów wytwarzania wodoru z odnawialnej energii elektrycznej ma stać się możliwa dzięki opracowaniu modelu przemysłowego i finansowego opartego na integracji łańcucha wartości, wykorzystaniu energii słonecznej, industrializacji technologii wodorowych, dedykowanych rurociągach oraz agregacji popytu.

Zielony wodór produkowany w sposób zrównoważony na masową skalę ma szansę zastąpić w hiszpańskiej gospodarce paliwa kopalne, na których dziś opiera się tamtejszy przemysł oraz transport. Ponadto własny hub wodorowy dla Hiszpanii ma być bezpieczną, konkurencyjną i bezemisyjną alternatywą w zakresie dostaw energii do produkcji stali i żywności przy utrzymaniu zerowej emisji dwutlenku węgla.

REKLAMA

Projekt HyDeal Espana ma na celu zapewnienie wodoru w ilości odpowiadającej 5 proc. importu gazu ziemnego do Hiszpanii, przyczyniając się do zwiększenia niezależności energetycznej tego kraju.

Wodór produkowany w hubie HyDeal ma już zagwarantowanych odbiorców, a są wśród nich koncern ArcelorMittal i producent nawozów Fertiberia, Enagas oraz DH2 Energy.

ArcelorMittal i Grupo Fertiberia razem z innymi dużymi klientami, którzy mają przyłączyć się do projektu, planują w ciągu 20 lat zakup 6,6 mln ton odnawialnego wodoru do produkcji stali, amoniaku, nawozów oraz innych produktów przemysłowych i energetycznych.

Wykorzystanie tak dużej ilości zielonego wodoru ma przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie 4 proc. obecnych hiszpańskich emisji CO2.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.