Pierwszy taki projekt w Europie. Połączą fotowoltaikę, wodór i baterie

Pierwszy taki projekt w Europie. Połączą fotowoltaikę, wodór i baterie
Iberdrola

Grupa energetyczna Iberdrola, która należy do największych inwestorów na globalnym rynku OZE, zbuduje w Puertollano w Hiszpanii zakład produkujący ekologiczny wodór na skalę przemysłową. Elektrolizer o mocy 20 MW będzie zasilany przez elektrownię fotowoltaiczną o mocy 100 MW. Projekt zakłada też wykorzystanie bateryjnych magazynów energii. 

Iberdrola podpisała umowy na dofinansowanie budowy fabryki wodoru z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Oficjalnym Instytutem Kredytowym (ICO). W zakładzie na dużą skalę wytwarzany będzie wodór, co wpłynie między innymi na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii w UE i przyczyni się do dekarbonizacji gospodarki.

Dofinansowanie 88 mln euro

REKLAMA

Inwestycja zlokalizowana zostanie w Puertollano (Ciudad Real), w prowincji Castilla la Mancha. Inwestycję EBI dofinansuje kwotą 53 mln euro, a ICO – 35 mln euro. Obejmuje ona budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 100 MW, bateryjnego magazynu o pojemności 20 MWh (Iberdrola nie podaje mocy instalacji) i elektrolizera produkującego ekologiczny wodór o mocy 20 MW.

W efekcie powstanie jeden z największych zakładów w Europie, w którym wytwarzany będzie zielony wodór, który w dodatku będzie zasilany jednocześnie fotowoltaiką i bateriami. 

Komentując ten projekt, Ricardo Mourinho Félix, wiceprezes EBI, podkreśla, że ze względu na wysokie ceny energii i gazu w Europie wodór może odegrać ważną rolę w zwiększeniu bezpieczeństwa dostaw energii w Europie.

1000 ton wodoru rocznie

REKLAMA

Wytworzony zielony wodór wykorzystywany będzie między innymi przez przemysł nawozowy zlokalizowany w pobliżu zakładu; zastąpi „szary” wodór produkowany przy użyciu gazu ziemnego.

Uruchomiona na potrzeby tego projektu elektrownia fotowoltaiczna wytwarzać ma około 160 GWh energii elektrycznej rocznie. Jest to odpowiednik rocznego zużycia energii przez 48 000 hiszpańskich gospodarstw domowych. Z kolei elektrolizer produkować będzie 1000 ton wodoru rocznie.

Obecnie największy elektrolizer w Europie, który służy do produkcji zielonego wodoru i który został uruchomiony w ubiegłym roku w rafinerii Shella w Niemczech, posiada mniejszą moc 10 MW, ale ma wytwarzać rocznie około 1300 ton H2. 

Prezes grupy Iberdrola Ignacio Galán podkreśla: – Dzięki tej umowie kontynuujemy postępy w dziedzinie ekologicznego wodoru, który jest niezbędny w sektorach trudnych do elektryfikacji. Ponieważ ten sektor energii tworzy przemysł i miejsca pracy w naszym kraju, został on wskazany jako jeden z beneficjentów programu Next Generation EU. Jest to niezbędne do przyspieszenia jego rozwoju technologicznego i przekształcenia go w masowe rozwiązanie energetyczne.

Hiszpanie podkreślają, że realizacja projektu przyczyni się do aktywizacji zawodowej lokalnej społeczności i wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. Inwestycja ma skutkować powstaniem około 300 miejsc pracy.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.