Vattenfall zapewni wodorowe zasilanie awaryjne sieci szerokopasmowej

Vattenfall zapewni wodorowe zasilanie awaryjne sieci szerokopasmowej
fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny otworzył pierwszy w Szwecji zakład produkcji ogniw paliwowych bazujących na zielonym wodorze, które będą wykorzystywane do awaryjnego zasilania sieci podczas przerw w dostawach energii.

Vattenfall realizuje ten projekt we współpracy z firmami Ballard Power Systems i IT Norrbotten. Otwarty w maju zakład produkcji ogniw wodorowych położony jest w Överkalix, w regionie administracyjnym Norrbotten. Wytwarzane ogniwa mają zapewnić nieprzerwane działanie sieci szerokopasmowych i komunikacji cyfrowej w razie wystąpienia długotrwałych przerw w dostawie prądu w zimnym szwedzkim klimacie.

– Nowa instalacja ogniw paliwowych to kolejny krok naprzód w realizacji naszych ambicji, aby we współpracy z partnerami stworzyć rozwiązania niewykorzystujące paliw kopalnych, które jednocześnie będą w stanie zapewnić zasilanie rezerwowe przez znacznie dłuższy czas niż dotychczasowe metody – wyjaśnia Patrik Appelgren, Business Developer w Vattenfall Network Solutions.

REKLAMA

Jak podkreśla przedstawiciel koncernu, dzięki inwestycji stabilna łączność telekomunikacyjna będzie utrzymywana przez długi czas nawet w trudno dostępnych miejscach, w których występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.

– Jesteśmy właścicielem instalacji i odpowiadamy za jej funkcjonalność, co ułatwia klientowi skupienie się na swojej podstawowej działalności – dodaje Appelgren.

Energia na żądanie

System ogniw paliwowych bazujących na zielonym wodorze służyć ma zapewnieniu najwyższego poziomu niezawodności infrastruktury krytycznej. Przekształca on gaz wodorowy w energię elektryczną natychmiast, gdy pojawia się potrzeba zasilania awaryjnego. System został opracowany z myślą o szerokim zastosowaniu w branży telekomunikacyjnej i światłowodowej.

REKLAMA

Współpraca z Vattenfall była dla nas dobrą okazją do współdziałania w tworzeniu rozwiązań, w których wprowadzamy nową, zrównoważoną technologię do projektów na dużą skalę, przynoszącą korzyści infrastrukturze krytycznej dla społeczeństwa – mówi John Skjoldrup Pedersen, Business Developer w firmie Ballard.

Projekt został sfinansowany przez Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS) w ramach działań mających na celu wzmocnienie trwałości i niezawodności sieci telekomunikacyjnej.

Koncern Vattenfall rok temu ogłosił swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku. Jak informowała dyrektor generalna i prezes Vattenfall Anna Borg: – Do 2040 roku osiągniemy zerowe emisje netto w pełnym łańcuchu wartości. Nasza specjalistyczna wiedza i pozycja na rynku mogą pomóc klientom i dostawcom w dekarbonizacji, dlatego wyznaczyliśmy również cel redukcji emisji o 50 proc. dla naszych dostawców towarów i usług.

Firma jest współwłaścicielem jednej z największych na świecie morskich inwestycji wiatrowych – farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o docelowej mocy 1,5 GW, realizowanej na holenderskiej części Morza Północnego. Na farmie działać będzie 140 bezprzekładniowych turbin wiatrowych Siemens Gamesa i dwie morskie stacje elektroenergetyczne. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.