Polski reaktor do wytwarzania zielonego wodoru przejdzie testy

Polski reaktor do wytwarzania zielonego wodoru przejdzie testy
fot. Enertrag

Global Hydrogen podpisał umowę o współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, należącym do grupy Boryszew. Jej celem jest rozwój technologii reaktora SynGen, który z biomasy ma wytwarzać gaz systemowy przetwarzany na zielony wodór.

Katalityczno-plazmowy reaktor SynGen to technologia opracowana przez mPower Green Tech – spółkę, której przejęcie ogłosiła niedawno firma Global Hydrogen (wcześniej Teliani Valley Polska). Koncepcję rozproszonej produkcji zielonego wodoru z biomasy, również odpadowej, w mobilnych, kontenerowych reaktorach opracował zespół naukowców z prof. Albinem Czernichowskim na czele. Global Hydrogen zamierza rozwijać i upowszechniać tę technologię, tak by skomercjalizować produkcję urządzeń Syn-Gen w drugiej połowie 2023 roku.  

Krokiem w kierunku rozwoju reaktora do wytwarzania zielonego wodoru ma być współpraca z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie.

REKLAMA

– Bardzo się cieszymy z pozyskania partnera, który należy do jednej z największych grup przemysłowych w Polsce – Boryszew SA. Nasza współpraca będzie polegała na przeprowadzaniu przez Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie testów oraz ocenie technologii prototypu katalityczno-plazmowego reaktora SynGen mPower200 – mówi Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska, w trakcie zmiany firmy na Global Hydrogen.

Zielony wodór z Polski

Jak wyjaśnia Schatovich, testy obejmą przede wszystkim badanie materiałów, instalacji i innych elementów reaktora SynGen. Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie ma przekazać firmie dokumentację dotyczącą testów i oceny prototypu reaktora SynGen.  

– Uzyskane dzięki współpracy wyniki i oceny pomogą nam w udoskonalaniu naszej technologii, nad którą prace trwają już 8 lat. Po testach pilotażowych planujemy komercjalizację naszego rozwiązania i jego rozpowszechnienie na rynki zagraniczne. Polska posiada ogromny potencjał zarówno technologiczny, jak i naukowy w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnego wodoru – podkreśla Manfred Schatovich.

REKLAMA

Global Hydrogen prowadzi rozmowy z kolejnymi zakładami utylizacji, które mają być główną grupą klientów, obok przedsiębiorstw rolniczych i samorządów.

Tego typu podmioty mają dostęp do dużego strumienia odpadów i dysponują odpowiednią infrastrukturą. W związku z tym mają możliwości w zakresie wykorzystywania wodoru i energii z niego wytworzonej – dodaje Manfred Schatovich.

Global Hydrogen chce skoncentrować swoją działalność właśnie na rozwoju technologii produkcji czystego gazu syntezowego, z którego można produkować zielony wodór.  

Dzięki przejęciu przez Global Hydrogen (wartość transakcji wyceniono na 19 mln zł) firma mPower Green – twórca technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen – wejdzie na giełdę NewConnect.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.