Pierwsza instalacja do produkcji wodoru bezpośrednio na morzu

Pierwsza instalacja do produkcji wodoru bezpośrednio na morzu
fot. Lhyfe

U wybrzeży Saint-Nazaire we Francji we wrześniu br. ma być uruchomiona pierwsza demonstracyjna instalacja produkująca wodór przy wykorzystaniu energii z morskich farm wiatrowych. Firmy Lhyfe i Chantiers de l’Atlantique pracują nad nią od półtora roku.

Pilotażowy system do wytwarzania wodoru na morzu powstaje w ramach projektu SEM-REV. Firma Lhyfe, która jest liderem w sektorze produkcji zielonego wodoru, podpisała z Chantiers de l’Atlantique, firmą działająca w obszarze inżynierii morskiej i budowy statków, protokół ustaleń w sprawie rozwoju morskich platform do wytwarzania wodoru.

Partnerzy planują po fazie pilotażu wdrożyć system na dużą skalę. Założeniem projektu jest produkcja ekologicznego wodoru w jak najmniejszej odległości od morskich farm wiatrowych. Dzięki ogromnej potencjalnej wydajności tego źródła OZE platformy produkujące wodór na morzu mogą stać się konkurencyjnym rozwiązaniem do masowego wytwarzania H2 na potrzeby przemysłu. 

REKLAMA

Moc minimalna 100 MW

W ramach współpracy Chantiers de l’Atlantique odpowiadać będzie za projekt, budowę i zamontowanie platformy, natomiast Lhyfe weźmie na siebie opracowanie projektu i eksploatację instalacji do produkcji wodoru. W przypadku projektów morskich partnerzy planują wdrażanie instalacji o minimalnej mocy 100 MW. Montowane będą na istniejących konstrukcjach stałych, na fundamentach dna morskiego lub na platformach pływających.

Podpisanie tej umowy jest konkretną materializacją udanej współpracy pomiędzy dwoma firmami, które chcą odgrywać istotną rolę w transformacji energetycznej. Obecnie jesteśmy w stanie zaoferować we Francji ekologiczne rozwiązania w zakresie produkcji wodoru dla rynku międzynarodowego – mówi Frédéric Grizaud, dyrektor jednostki biznesowej Marine Energy & Engineering (AOE), utworzonej przez Chantiers de l’Atlantique.

REKLAMA

Instalacja zintegrowana z turbiną wiatrową

Koncepcję produkcji zielonego wodoru na farmach wiatrowych rozwija także Wielka Brytania. Tamtejszy rząd przeznaczył 9,3 mln funtów (ok. 50 mln zł) na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej wyposażonej w elektrolizer. Instalacja do produkcji wodoru ma być umieszczona bezpośrednio na turbinie.

Projekt realizować będzie firma Vattenfall. Pilotaż instalacji do wytrwarzania wodoru umiejscowionej na turbinie ma się odbyć na morskiej farmie wiatrowej Vattenfall w Zatoce Aberdeen (11 turbin Vestas, każda o mocy 8,8 MW). Testowany elektrolizer osiągnie moc 8 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.