Polenergia zdobyła środki na projekt magazynowania wodoru

Polenergia zdobyła środki na projekt magazynowania wodoru
fot. Enertrag

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dofinansuje projekt badawczo-rozwojowy Polenergii „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. Realizowany będzie w konsorcjum z Elektrociepłownią Nowa Sarzyna i Politechniką Wrocławską.

Zgodnie z umową podpisaną przez Polenergię i NCBiR łączna kwota dotacji może wynieść 95 mln zł. Grupa energetyczna znalazła się wśród sześciu zespołów, którym NCBiR przyznało dofinansowanie na realizację innowacyjnych projektów energetycznych w ramach pierwszego konkursu „Nowe technologie w zakresie energii”.

Celem projektu „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” jest wykorzystanie ekologicznego wodoru do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Ma to pozwolić na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych i opracowywania nowych konstrukcji samolotów.

REKLAMA

Produkcja zielonego wodoru jest ważnym elementem strategii Polenergii. Jako jeden z liderów energetyki odnawialnej w Polsce prowadzimy zaawansowany program rozwoju nowego biznesu opartego właśnie o zielony wodór. Jego elementem jest wielkoskalowa fabryka wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody na Górnym Śląsku, a także mniejsze projekty, takie jak zlokalizowana przy Elektrociepłowni w Nowej Sarzynie 5-MW instalacja wytwarzająca zielony wodór na potrzeby przemysłu, energetyki i transportu publicznego oraz projekt produkcji odnawialnego paliwa lotniczego, na którego realizację podpisaliśmy umowę – mówi Iwona Sierżęga, członek zarządu Grupy Polenergia.

Studium wykonalności na początek

Projekt „H2 HUB Nowa Sarzyna” jest realizowany w ramach konsorcjum utworzonego przez Polenergię (lider), Elektrociepłownię Nowa Sarzyna oraz Politechnikę Wrocławską. Składać się będzie z trzech etapów – po każdym z nich konsorcjum wraz z NCBiR oceni rezultaty działań i podejmie decyzję o przejściu do kolejnej fazy.

REKLAMA

Pierwszy etap zakłada stworzenie rozbudowanego studium wykonalności. Podpisana umowa przewiduje dofinansowanie tej części prac kwotą blisko 100 tys. zł. Jest to połowa przewidywanych nakładów finansowych potrzebnych do realizacji tego etapu.

Łączna wartość dotacji NCBiR do całego projektu H2HUB wynosi ponad 95 mln zł.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.