Google apeluje o restrykcyjne przepisy dla zielonego wodoru

Google apeluje o restrykcyjne przepisy dla zielonego wodoru
fot. Roman/Pixabay

Grupa kilku firm i organizacji, którym przewodniczy Google, wezwała Komisję Europejską do przyjęcia restrykcyjnych przepisów normujących tzw. zielony wodór. Sygnatariusze przekazali swoje propozycje kryteriów klasyfikujących, które pozwolą uznać wodór w konkretnym procesie wytwarzania za paliwo odnawialne.

Wśród podmiotów, które na początku listopada skierowały wspólny list do Komisji Europejskiej (KE), jest m.in. Iberdrola, Eneco, Schneider Electric i branżowe stowarzyszenie WindEurope. Odniosły się one do projektowanych przepisów, które mają klasyfikować zielony wodór.

Sygnatariusze listu podkreślają, że wodór jest kluczowym elementem dekarbonizacji gospodarki i zmniejszania zależności państw od paliw kopalnych, dlatego Komisja Europejska powinna jak najszybciej przyjąć przepisy regulujące wytwarzanie i dystrybucję tego paliwa.

REKLAMA

„Bez aktu delegowanego decyzje inwestycyjne dotyczące nowych elektrolizerów i związanej z nimi energii odnawialnej mogą zostać opóźnione o lata, co zagrozi realizacji celów UE na 2030 r. w zakresie odnawialnego wodoru” – czytamy w piśmie do KE.

Wytyczne dla Komsji Europejskiej

W liście zaproponowano kryteria, które powinny być uwzględnione w projektowanych unijnych regulacjach dotyczących zielonego wodoru. Wśród nich jest np. kryterium korelacji czasowej. Według sygnatariuszy, aby wodór wytwarzany w elektrolizerze mógł zostać uznany za wodór ekologiczny, prawo powinno wymagać godzinowej korelacji jego zużycia z produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wykorzystanej w procesie elektrolizy.

Drugie kryterium odnosi się do korelacji geograficznej. Aby można było mówić o wytwarzaniu wodoru z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, produkcja wodoru i energii z OZE powinna odbywać się na tym samym obszarze geograficznym, ewentualnie na rynkach sąsiadujących, pod warunkiem że dysponują one transgranicznymi zdolnościami przesyłowymi.

REKLAMA

Więcej szczegółów na temat postulatów zgłoszonych przez grupę organizacji pod kierownictwem Google’a można znaleźć w liście pod tym linkiem.

Miliardy Iberdroli na inwestycje wodorowe

W maju na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Ignacio Galán, prezes Iberdroli, ogłosił, że spółka zainwestuje 3 mld euro w zielony wodór. Podkreślił przy tym, że unijny plan ograniczenia emisji trzeba zrealizować szybciej, niż przewidują oficjalne dokumenty.

Mają temu służyć inwestycje wodorowe, które jednak wymagają stworzenia stabilnych ram prawnych i skoordynowanych działań w ramach Unii Europejskiej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.