Energy Group i Hynfra będą produkować zielony wodór

Energy Group i Hynfra będą produkować zielony wodór
Energy Group

Energy Group i Hynfra podpisały porozumienie dotyczące produkcji odnawialnego wodoru, amoniaku i metanolu. Do wytwarzania zielonego wodoru ma zostać wykorzystana energia pochodząca z farm fotowoltaicznych rozwijanych w naszym kraju przez Energy Group.

Energy Group, spółka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii (farmy fotowoltaiczne i wiatrowe), oraz Hynfra, firma rozwijająca projekty z zakresu czystej energii, odnawialnego wodoru i jego pochodnych, rozpoczynają współpracę w obszarze projektów skoncentrowanych na produkcji wodoru, amoniaku i metanolu na bazie wielkoskalowych OZE na terenie Polski. Wczoraj w Kielcach podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Planowany koszt inwestycji firmy szacują nawet na ponad 22 mld euro.

Zgodnie z porozumieniem spółka Energy Group będzie odpowiedzialna za pozyskanie terenów, rozwój i przygotowanie instalacji OZE, Hynfra ma natomiast zadbać o integrację rozwiązań technologicznych i realizację instalacji do produkcji oraz dystrybucji odnawialnego wodoru, amoniaku lub metanolu na bazie energii z OZE.

REKLAMA

Współpraca liderów

Energy Group ma 100 proc. udziałów w spółce MG Green Energy (MGGE), która działa na rynku OZE od 10 lat i jest obecnie czołowym deweloperem projektów fotowoltaicznych w Polsce. MGGE zajmuje się budową farm fotowoltaicznych, doradztwem i pośrednictwem przy budowie oraz sprzedażą gotowych projektów PV. Łączna moc zrealizowanych do tej pory projektów to około 1156 MW, za co spółka otrzymała od Instytutu Energii Odnawialnej certyfikat potwierdzający 36,9 proc. udziału w krajowym rynku PV. Obecnie moc rozwijanych przez MGGE projektów wielkogabarytowych to około 7000 MW.

REKLAMA

Obserwując światowe i europejskie rynki, widzimy, jak szybko rosną inwestycje związane z produkcją zielonego wodoru i amoniaku. Oba są, naszym zdaniem, niezbędnymi elementami zielonej transformacji i dekarbonizacji. Łącząc nasze doświadczenie z obszaru OZE z kompetencjami Hynfry, która jest liderem na polskim rynku wodoru, mamy ambicje stać się jego czołowym producentem w naszym regionie – mów Marian Glita, dyrektor zarządzający Energy Group.

Hynfra jest integratorem technologii pozwalających przeprowadzić transformację energetyczną i pełną dekarbonizację. Projektuje i rozwija instalacje do produkcji i wykorzystania wodoru odnawialnego, jego pochodnych, zielonej energii oraz odnawialnych źródeł ciepła. Portfolio Hynfry bazuje na czterech filarach: przemysłowym, amoniakowym, komunalnym i magazynowania energii.

– Niewiele jest w Polsce podmiotów jak Energy Group, rozwijających w takiej skali wielkogabarytowe i skoncentrowane moce wytwórcze OZE, które można przeznaczyć do produkcji wodoru zgodnie z przewidywanym kierunkiem regulacji europejskich. Takie projekty dają nam szanse kompletnie zmienić rolę Polski na mapie wodorowej Europy, co jest kwestią fundamentalną dla przyszłości naszej gospodarki. Metanol i amoniak to kluczowe nośniki wodoru, ale także surowce dla wielu dziedzin produkcji przemysłowej i transportu – komentuje prezes Hynfry Tomoho Umeda.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.