Na Żuławach powstanie gigantyczna wytwórnia zielonego wodoru

Na Żuławach powstanie gigantyczna wytwórnia zielonego wodoru
fot. Green Capital

Green Capital zbuduje potężny elektrolizer, który będzie korzystał z energii wytwarzanej przez hybrydową instalację OZE. Złożą się na nią farma wiatrowa, farma fotowoltaiczna oraz magazyny energii. Inwestycja ma wytarzać około 2,2 mln MWh energii rocznie.

Jak podaje Green Capital (GC), budowa elektrolizera, który będzie zasilany energią z OZE, obejmie postawienie farmy wiatrowej o mocy około 400 MW, farmy fotowoltaicznej o mocy 800 MW, do tego dojdą magazyny energii, sam elektrolizer oraz infrastruktura towarzysząca.

Firma podkreśla, że instalacja będzie wytwarzać około 10 razy więcej energii od największej obecnie polskiej farmy fotowoltaicznej, działającej w Zwartowie (moc około 200 MW).

REKLAMA

Przemyślana lokalizacja

Inwestycja Green Capital powstanie na Żuławach, na terenie kilku gmin. Jak podaje spółka, produkowana energia ma pochodzić głównie z wiatru, a Żuławy są pod tym względem jedną z najlepszych lokalizacji w Europie. Według wyliczeń GC koszt wytworzenia podobnej ilości energii z planowanych farm wiatrowych na morzu będzie o kilkadziesiąt procent wyższy, a działąjące obecnie elektrownie węglowe w Polsce wytwarzają prąd nawet o 250–300 proc. drożej od planowanej inwestycji.

Ciepło produkowane w procesie uzyskiwania wodoru będzie mogło zostać zagospodarowane przez aglomerację trójmiejską i ogrzewać mieszkania w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Będzie je można też wykorzystać do różnych procesów technologicznych.

Wartość inwestycji szacowana jest na 1,28 mld euro.

REKLAMA

Zaawansowane przygotowania

Obecnie trwają analizy różnych wariantów wykorzystania zielonej energii, która będzie produkowana z inwestycji Green Capital. Spółka ma już zakontraktowane lokalizacje pod turbiny wiatrowe z korzystnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dysponuje też opracowaniami planistycznymi i środowiskowymi. Wybrana została również lokalizacja dla farmy fotowoltaicznej. Ponadto GC prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami technologii i analizuje przedsięwzięcie pod kątem logistycznym.

Instalacja produkować ma około 2,2 mln MWh rocznie. Jak zaznacza inwestor, inwestycja dobrze się prezentuje pod kątem wartości ekologicznej. Planowane elektrownie wiatrowe mają już po siedmiu miesiącach pracy wytworzyć więcej energii, niż potrzeba na ich wyprodukowanie. Około 90 proc. materiałów, z jakich będą wykonane, będzie się w pełni nadawać do recyklingu, pozostałe 10 proc. to materiały o ograniczonej możliwości ponownego wykorzystania.

Green Capital stoi na czele grupy kapitałowej, która działa w sektorze OZE od 2008 roku. Zaczęła od projektowania i budowy farm wiatrowych – do tej pory uczestniczyła w rozwoju około 400 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych. Obecnie spółka prowadzi projekty obejmujące łączną moc ponad 11 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.