Duńczycy zaczęli seryjną produkcję ogniw paliwowych

Duńczycy zaczęli seryjną produkcję ogniw paliwowych
fot. Blue World Technologies

Blue World Technologies, twórca i producent metanolowych ogniw paliwowych, ogłosił uruchomienie w Danii linii produkcyjnych podstawowych komponentów ogniw. Dzięki temu firma przyspieszy ich wytwarzanie i obniży koszty produkcji.

Duński deweloper i producent Blue World Technologies (BWT) na początku ubiegłego tygodnia oficjalnie zainaugurował działalność fabryki Blue Aalborg o powierzchni 8500 m2, zlokalizowanej na terenie przemysłowym w porcie Aalborg w Danii. W zakładzie uruchomiona została seryjna produkcja metanolowych ogniw paliwowych.

Początkowa roczna zdolność produkcyjna fabryki wynosi 250 tys. pojedynczych ogniw paliwowych, co odpowiada całkowitej mocy 15 MW. W ciągu najbliższych kilku lat ma ona zostać rozbudowana do 50 MW, a docelowo ma osiągnąć nawet 500 MW.

REKLAMA

Od czasu założenia Blue World Technologies w 2018 roku firma przyjęła sobie za cel uprzemysłowienie metanolowych ogniw paliwowych poprzez doprowadzenie do ich produkcji na dużą skalę.

Wraz z rozpoczęciem produkcji seryjnej osiągnęliśmy nasz największy jak dotąd kamień milowy i jesteśmy o krok bliżej do zastąpienia konwencjonalnych silników spalinowych naszą przyjazną dla klimatu technologią ogniw paliwowych – mówi Anders Korsgaard, współzałożyciel i dyrektor generalny Blue World Technologies.

Samowystarczalna fabryka

W ciągu czterech lat działalności BWT opracował nowe procesy produkcyjne i zbudował nowoczesną fabrykę ogniw paliwowych, zapewniającą produkcję własną wszystkich podstawowych komponentów: membrany, elektrody i płyty separatora. Fabryka zajmuje się także montażem poszczególnych elementów oraz całych systemów ogniw dla energetyki stacjonarnej.

Jak informuje spółka, ogniwa paliwowe firmy będą wykorzystywane przede wszystkim do stacjonarnego wytwarzania energii elektrycznej, znajdą też zastosowanie w sektorze morskim. Dla rynku stacjonarnego firma produkuje zamienniki agregatów dieslowskich o mocy od 5 do 15 kW. Dla rynku morskiego natomiast firma opracowuje wysokiej mocy APU (pomocniczą jednostkę mocy) bazującą na metanolowych ogniwach paliwowych.  

Wysoka wydajność energetyczna metanolowego ogniwa paliwowego umożliwia konkurencyjne wykorzystanie e-paliw, które mają ekologiczną wartość dodaną w porównaniu z paliwami kopalnymi. W ten sposób wnosimy aktywny wkład w zieloną transformację – zaznacza Anders Korsgaard.

REKLAMA

Efektywna i ekologiczna produkcja

Przez cały okres tworzenia i rozwoju fabryki firma skupiła się na obniżeniu kosztów i czasu produkcji przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości komponentów. W przypadku płyt separatora udało się 10-krotnie skrócić czas ich produkcji, z możliwością dalszej redukcji kosztów i czasu wytwarzania.

Jak podkreśla BWT, unikalną cechą ogniw paliwowych HT PEM jest możliwość wykorzystania ciepła odpadowego – część tego ciepła jest stosowana do napędzania procesu reformowania metanolu i tym samym optymalizacji całkowitej sprawności systemu. Ponadto ciepło odpadowe może być wykorzystane do dodatkowego odzysku energii.

Ogniwa paliwowe BWT bazują na wysokotemperaturowej (HT) technologii PEM (Proton Exchange Membrane), wykorzystującej zakres temperatur 160–180 st. C, która charakteryzuje się wysoką odpornością na zanieczyszczenia.

Jak informuje producent, metanolowe ogniwa paliwowe osiągają wysoką sprawność elektryczną – od 40 do 60 proc. w zależności od konkretnego zastosowania.

Blue World Technologies wspierany jest przez silną grupę inwestorów. Należą do nich m.in. Breakthrough Energy Ventures (założony przez Billa Gatesa), niemiecki producent silników DEUTZ AG oraz duński fundusz inwestycyjny Vaekstfonden.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.