Nie tylko offshore. Branża wodorowa też chce szkolić przyszłe kadry

Nie tylko offshore. Branża wodorowa też chce szkolić przyszłe kadry
fot. Roman/Pixabay

W ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej uruchomiony zostanie program edukacyjny Akademia Wodorowa. Jego celem jest szkolenie i rozwijanie wyspecjalizowanych kadr dla sektora wodorowego.

List intencyjny w sprawie Akademii Wodorowej podpisany został na początku tygodnia w Szczecinie.

Liczymy na to, że podpisanie listu intencyjnego będzie inicjowało ścisłą współpracę w zakresie kształcenia studentów, wykorzystywania naszego potencjału, czyli młodych, zdolnych ludzi, którzy będą mogli poszerzać swoje umiejętności we współpracy z Zakładami Chemicznymi Police – powiedział Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie.

REKLAMA

Partnerzy projektu

Pomysłodawcą projektu jest Grupa Azoty Police i ZUT w Szczecinie, a partnerami – przedstawiciele Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab podkreślił, że Grupa Azoty jako największy producent wodoru, także w Zakładach Chemicznych Police z najnowszą inwestycją Polimery Police, będzie potrzebowała wykwalifikowanych kadr.

Zgodnie ze strategią i z założeniem „zielonych azotów” chcemy pozyskać specjalistów w technologiach bazujących na wykorzystaniu wodoru. I temu przede wszystkim ma służyć ta akademia – powiedział Grab.

Kreatywne kwalifikacje

Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, wyjaśnił, że w ramach akademii przygotowany zostanie program dla studentów z województwa zachodniopomorskiego. Ci, którzy będą chcieli do niego przystąpić, będą zobowiązani do wypełnienia wniosku, w którym przedstawią pomysł na „innowacyjne wykorzystanie wodoru”.

Na podstawie pomysłów komisja z ZUT i Grupy Azoty wybierze grupę osób, która będzie mogła pracować nad swoimi pomysłami – te zostaną na końcu poddane ocenie z szansą na zastosowanie w praktyce.

REKLAMA

Najlepsi studenci będą mogli liczyć na płatne staże w Grupie Azoty, a także na zatrudnienie przy rozwijaniu pomysłu – mówił Rakoczy.

Start wiosną

Program ma się rozpocząć w marcu lub kwietniu br. Skierowany jest do studentów poniżej 27. roku życia kształcących się na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach technicznych o różnych profilach i specjalnościach oraz do absolwentów, którzy ukończyli studia inżynierskie.

Kandydaci powinni mieć średnią ocen powyżej 4,0 oraz wykonać projekt w ramach pierwszego etapu rekrutacji.

Wąskie specjalizacje dla OZE

Przygotowywanie wykwalifikowanych kadr dla branży odnawialnych źródeł energii od jakiegoś czasu realizuje sektor offshore. W kształcenie specjalistów zaangażowały się spółki, które przygotowują się do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Na przykład PGE Baltica podjęła współpracę z Politechniką Gdańską i została partnerem strategicznym studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa na tej uczelni.

Partnerzy prowadzą też rozmowy na temat utworzenia nowego, bardziej sprofilowanego kierunku studiów podyplomowych z zakresu offshore oraz współpracy przy studiach inżynierskich, szkoleniach, warsztatach i wizytach studyjnych dla uczniów szkół średnich.

PGE współpracuje też m.in. z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Uczelnią Łazarskiego w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.