Ponad 100 mln euro na projekt przetwarzania odpadów na wodór

Ponad 100 mln euro na projekt przetwarzania odpadów na wodór
fot. RWE

Komisja Europejska przyznała 108 mln euro z Funduszu Innowacji na realizację projektu FUREC. Przewiduje on budowę dwóch zakładów, w których  niepodlegające recyklingowi odpady przetwarzane będą na ekologiczny wodór. Inwestycję zaplanował niemiecki koncern RWE.

Projekt ma być realizowany w prowincji Limburgia w południowo-wschodniej Holandii.

FUREC jest doskonałym przykładem gospodarki cyrkularnej w najlepszym wydaniu, wykorzystującej odpady do produkcji wodoru – powiedział Roger Miesen, CEO of RWE Generation SE. – Dzięki projektowi FUREC ułatwiamy utworzenie centrum gospodarki cyrkularnej w regionie Limburgii. Jednocześnie umożliwiamy przemysłowi chemicznemu zmniejszenie emisji CO2. Dzięki FUREC Limburgia może służyć jako wzór dla innych lokalizacji w Holandii i w Europie.

REKLAMA

Celem projektu FUREC jest produkcja ekologicznego wodoru z odpadów komunalnych niepodlegających recyklingowi. Inwestycja otrzymała dotację w wysokości 108 mln euro z Funduszu Innowacji, który jest w 100 proc. finansowany z unijnego systemu handlu emisjami (ETS). Koszt realizacji całego projektu szacowany jest na ponad 600 mln euro.

Po uzyskaniu dofinansowania RWE kontynuuje prace nad inwestycją, pozyskując niezbędne zgody i pozwolenia. Równolegle zaczyna zawieranie umów z preferowanymi dostawcami instalacji, potencjalnymi odbiorcami wodoru i CO2 oraz firmami, które mogą dostarczyć odpady do przetworzenia. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta w 2024 roku.

Projekt FUREC

W ramach FUREC RWE planuje budowę zakładu obróbki wstępnej w Zevenellen w Limburgii. Będzie on przetwarzał stałe odpady komunalne niepodlegające recyklingowi (około 700 tys. ton rocznie) na stałe granulki paliwowe.

REKLAMA

Granulat z zakładu obróbki wstępnej będzie następnie przetwarzany na wodór w drugim zakładzie RWE, który ma powstać w parku przemysłowym Chemelot w Limburgii. Jego moc produkcyjna ma wynosić 54 tys. ton wodoru rocznie (co odpowiada mocy 700-MW morskiej farmy wiatrowej ze sprzężonymi elektrolizerami).  

Jak informuje RWE, wykorzystanie wodoru produkowanego w parku przemysłowym Chemelot w ramach projektu FUREC pozwoli zmniejszyć zużycie gazu ziemnego o ponad 280 mln m3 rocznie – to połowa jego rocznego zużycia w Limburgii. Ponadto przyczyni się do zaoszczędzenia emisji około 400 tys. ton CO2 rocznie.

Uwalniany podczas produkcji wodoru dwutlenek węgla będzie wychwytywany i przechowywany, a w przyszłości może być wykorzystany jako surowiec w przemyśle. Wodór natomiast ma być sprzedawany lokalnie w parku przemysłowym Chemelot lub transportowany do przedsiębiorstw przemysłowych w Rotterdamie i Zagłębiu Ruhry.

Projekt FUREC obejmuje też przygotowanie niezbędnych przyłączy sieciowych do infrastruktury wodoru i CO2.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.