W Kalifornii powstanie mikrosieć oparta na wodorze

W Kalifornii powstanie mikrosieć oparta na wodorze
fot. Energy Vault

PG&E i Energy Vault ogłosiły nawiązanie współpracy w celu wybudowania mikrosieci dla jednej z kalifornijskich miejscowości. System będzie bazował  m.in. na produkcji i magazynowaniu zielonego wodoru. Ma zapewnić 48-godzinne zasilanie awaryjne dla 2 tys. odbiorców.

Koncern Pacific Gas and Electric Company (PG&E), jeden z największych amerykańskich dostawców energii elektrycznej, oraz przedsiębiorstwo Energy Vault, znane m.in. z grawitacyjnych rozwiązań do magazynowania energii, poinformowały, że będą współpracować w ramach projektu budowy mikrosieci zasilającej centrum i okolice miasta Calistoga w Kalifornii.

Potencjał wodoru

REKLAMA

Jak zapowiadają firmy, system o pojemności 293 MWh będzie w stanie zasilić około 2 tys. odbiorców przez maksymalnie 48 godzin podczas ewentualnego zawieszenia pracy zakładu energetycznego. W rejonie Calistogi tak długie przerwy w dostawie prądu zdarzają się zwłaszcza podczas wyłączenia zakładu z uwagi na podwyższone ryzyko pożaru.

Mikrosieć Calistoga będzie bezemisyjnym bankiem energii bazującym na technologii magazynowania energii w akumulatorach litowo-jonowych (system o krótkim czasie działania) oraz systemie magazynowania zielonego ciekłego wodoru (system o długim czasie działania).

Wodorowe ogniwo paliwowe będzie zasilane w 100 proc. zielonym wodorem wytwarzanym w procesie elektrolizy. Sam proces generacji wodoru również ma być zasilany w całości energią odnawialną, dzięki czemu mikrosieć oprócz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom ma być również neutralna dla środowiska.

REKLAMA

Uruchomienie w przyszłym roku

30 grudnia 2022 roku spółka PG&E złożyła umowę projektową do zatwierdzenia przez California Public Utilities Commission (CPUC) z terminem granicznym 15 maja 2023 roku. Konsorcjum liczy na to, że budowa wielkoskalowego magazynu energii rozpocznie się w ostatnim kwartale 2023 roku, a pełne uruchomienie systemu odbędzie się najpóźniej w końcówce drugiego kwartału 2024 roku.

Właścicielem systemu będzie Energy Vault. Spółka odpowiadać będzie za utrzymanie systemu i bieżącą obsługę. Dostarczy także opatentowany system do zarządzania energią, który ma inteligentnie sterować dysponowaniem energii elektrycznej zmagazynowanej w tradycyjnych bateriach litowo-jonowych oraz zbiornikach wodorowych. PG&E z kolei w ramach projektu zapowiedziało udostępnienie i modernizację swojej infrastruktury dystrybucyjnej.

Współpraca obu firm, opierająca się na umowie obejmującej okres 10,5 roku, uwzględnia możliwość rozbudowy systemu magazynowania energii do pojemności nawet 700 MWh.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.