Elektrownia w Kozienicach ma spalać zielony wodór

Elektrownia w Kozienicach ma spalać zielony wodór
Enea

Enea kontynuuje w Kozienicach projekt budowy elektrowni gazowej w technologii CCGT. Grupa zapewnia, że bloki, których budowa ma ruszyć w przyszłym roku, będą gotowe do współspalania wodoru wytwarzanego z udziałem energii odnawialnej.

Projekt budowy bloków energetycznych w technologii CCGT na terenie Elektrowni Kozienice jest jednym z punktów Strategii Rozwoju Grupy Enea, która zakłada „Zieloną zmianę Enei”, czyli osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

– Bloki gazowe CCGT w Elektrowni Kozienice to jedna ze strategicznych inwestycji Grupy Enea w procesie racjonalnej transformacji naszego koncernu energetycznego. Nowoczesne instalacje będą dysponować technologią H2 Ready, co oznacza pełną możliwość współspalania wodoru. Jest to przyszłościowe rozwiązanie, które dzięki zielonemu wodorowi pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć emisyjność – informuje Paweł Majewski, prezes zarządu Enea SA.

REKLAMA

Elektrownia Kozienice to strategiczna jednostka w polskim systemie elektroenergetycznym, której praca stabilizuje m.in. dostawy prądu dla aglomeracji warszawskiej. Dlatego w Kozienicach potrzebne jest źródło energii elektrycznej wybudowane w oparciu o pewną i znaną technologię, jaką jest CCGT – dodaje Lech Żak, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Enea SA.

Enea zapewnia, że budowa bloków gazowych w miejsce wysłużonych bloków węglowych klasy 200 MW oznacza szereg korzyści dla lokalnej społeczności, w tym również przedłużenie funkcjonowania Elektrowni Kozienice poza horyzont planowanej eksploatacji węglowego bloku B11.

Elektrownia jest nie tylko głównym miejscem pracy, ale też płatnikiem podatków oraz wsparciem dla lokalnej społeczności.

REKLAMA

Enea dodaje, że inwestycja w bloku CCGT w Kozienicach to także szybsza realizacja budowy stabilnego źródła energii – w porównaniu m.in. z technologiami przyszłości, jakimi są instalacje oparte o modułowe reaktory jądrowe (SMR).

Dwa warianty w grze

Rozważana przez Eneę koncepcja zakłada dwa warianty inwestycji: budowę dwóch bloków, każdy o mocy około 1100 MW, lub trzech o jednostkowej mocy około 700 MW. Wybór wariantu technologicznego ma nastąpić w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego.

Projekt jest realizowany przez spółkę celową Enea Elkogaz, która prowadzi obecnie przetarg w trybie dialogu konkurencyjnego. Spółka planuje rozstrzygnięcie postępowania i podpisanie umowy w czwartym kwartale 2023 roku.

Równolegle do trwającego dialogu konkurencyjnego prowadzone są rozmowy z instytucjami, które są zainteresowane finansowaniem projektu CCGT.

Trwają także uzgodnienia w zakresie przebiegu trasy przyłącza gazowego oraz jego podstawowych parametrów technicznych. Zgodnie z koncepcją projektu pierwszy z bloków ma rozpocząć pracę w 2027 roku. W pierwszym kwartale 2024 roku planowane jest zawarcie umowy na dostawę gazu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.