To będzie jeden z największych projektów wodorowych w Europie

To będzie jeden z największych projektów wodorowych w Europie
fot. ABB

Elektrolizer w Szwecji ma wytwarzać 24 tony zielonego wodoru dziennie. Nad optymalizacją produkcji zasilanej z morskiej farmy wiatrowej czuwać będzie system ABB.

W wielkoskalowym projekcie wytwarzania zielonego wodoru o nazwie SoutH2Port uczestniczą firmy Lhyfe, Skyborn i ABB. Skyborn jest deweloperem morskiej farmy wiatrowej Storgrundet, Lhyfe zaś odpowiada za elektrolizer w Söderhamn w Szwecji. Z kolei ABB w ramach współpracy wykorzysta swoją wiedzę do zoptymalizowania produkcji wodoru i energii elektrycznej w całym ekosystemie obejmującym automatykę, elektrykę i technologie cyfrowe.

Ta współpraca jest kluczową częścią naszej strategii zarówno na rynku wodoru, jak i morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Brandon Spencer, prezes ABB Energy Industries. – Tworzenie płynnego łańcucha dostaw poprzez partnerstwa takie jak te jest niezbędne do przyspieszenia transformacji energetycznej. Wodór odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu światowych celów klimatycznych, jeśli chodzi o dekarbonizację sektora przemysłowego i transportowego.

REKLAMA

Projekt SoutH2Port

SoutH2Port ma być jednym z najambitniejszych europejskich projektów dotyczących wodoru odnawialnego. Elektrolizer zlokalizowany będzie w Söderhamn, w bliskim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej Storgrundet, której moc zainstalowana osiągnąć ma 1 GW. W warunkach pełnej operacyjności SoutH2Port produkować będzie około 240 ton wodoru dziennie z mocą 600 MW.

Niedawno Skyborn i Lhyfe zawarły w Söderhamn umowę sprzedaży nieruchomości przemysłowej o powierzchni około 40 hektarów. Odkupiły ją od firmy Stora Enso.

REKLAMA

Podpisany protokół ustaleń przewiduje, że ABB w ramach projektu wdroży systemy automatyki oraz technologie elektryczne i cyfrowe w celu zbadania możliwości technologii Power-to-X, przekształcających energię elektryczną z OZE w neutralne pod względem emisji CO2 nośniki energii, takie jak wodór, i przechowujących energię do późniejszego wykorzystania.

Dotychczasowe osiągnięcia Skyborn w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, doświadczenie Lhyfe w produkcji wodoru odnawialnego w połączeniu z doświadczeniem technologicznym ABB stwarzają nowe możliwości zastosowania rozwiązań Power-to-X powiązanych z produkcją wodoru odnawialnego na dużą skalę – powiedziała Taia Kronborg, współzałożycielka i główna dyrektor ds. biznesu w Lhyfe.

Nowy zakład ma wspierać dekarbonizację szwedzkiego systemu energetycznego albo poprzez bezpośrednie dostawy wodoru, albo przez dalszą produkcję paliw rafinowanych, takich jak metanol, zrównoważone paliwo lotnicze i amoniak. Szwecja zamierza do 2045 roku stać się pierwszym na świecie krajem bez kopalnych źródeł energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.