REKLAMA
 
REKLAMA

Polacy skorzystają na szwedzkim elektrolizerze?

Polacy skorzystają na szwedzkim elektrolizerze?
fot. Skyborn Renewables

Budowany w Szwecji ogromny elektrolizer będzie wytwarzał wodór, korzystając z energii generowanej przez morską farmę wiatrową. – Sukces szwedzkiej inicjatywy otworzy zupełnie nowe perspektywy dla polskich firm, które rozpoczęły ogromne inwestycje w offshore – twierdzi Jarosław Szumny, dyrektor w ABB.

Szwedzki projekt o nazwie SoutH2Port realizowany jest w gminie Soederhamn we wschodniej Szwecji. Budowany tam elektrolizer ma być połączony z morską farmą wiatrową Skyborn o mocy 1 GW w pobliskim Storgrundet. Według szacunków produkować będzie około 240 ton wodoru dziennie przy 600 MW mocy zainstalowanej. Taka ilość wodoru stanowi ekwiwalent 1,8 mln baryłek ropy rocznie.

SoutH2Port będzie więc jednym z największych dostawców zielonego wodoru w Europie. W projekt zaangażowali się globalni liderzy: firma Lhyfe produkująca zielony wodór, Skyborn Renewables z branży energetyki odnawialnej oraz koncern ABB.

REKLAMA

Zagospodarować nadwyżki energii

Jarosław Szumny, dyrektor ds. kluczowych klientów w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce, twierdzi, że projekt SoutH2Port jest skrupulatnie obserwowany również w naszym kraju.

Sukces szwedzkiej inicjatywy otworzy zupełnie nowe perspektywy dla polskich firm, które rozpoczęły ogromne inwestycje w offshore – mówi ekspert. – PKN Orlen, Polenergia oraz Polska Grupa Energetyczna planują uruchomienie w perspektywie najbliższych kilku lat niemal 10 GW mocy z farm wiatrowych na Bałtyku. Tak więc aspekt wykorzystania nadmiaru pozyskanej energii do produkcji wodoru będzie bez wątpienia towarzyszył tym projektom – podkreśla.

Ekspert ABB uważa, że wiele farm wiatrowych szuka możliwości zagospodarowania namiaru wyprodukowanej energii. Często bowiem warunki atmosferyczne są nieprzewidywalne i umożliwiają generowanie energii ponad zakontraktowane wartości.

REKLAMA

Te nadmiary można z powodzeniem wykorzystywać do wytworzenia alternatywnych nośników energii, na przykład wodoru – twierdzi Jarosław Szumny. – SoutH2Port to projekt, który jest nie tylko przełomowy, ale w tej skali także pilotażowy. Wstępne koncepcje budzą ogromne nadzieje i bez wątpienia jego sukces może z czasem stworzyć zupełnie nowy segment energetyki wytwórczej, również w Polsce.

Szwedzkie cele klimatyczne

Na razie nowa instalacja w Soederhamn ma wspierać dekarbonizację szwedzkiego systemu energetycznego poprzez dostarczanie wodoru lub dalszą produkcję rafinowanych paliw, takich jak metanol, paliwo lotnicze i amoniak. Tamtejszy rząd ma plan, by jeszcze przed 2045 rokiem Szwecja stała się pierwszym na świecie krajem, który nie korzysta z paliw kopalnych.

W ramach projektu SoutH2port ABB zajmie się optymalizacją produkcji energii elektrycznej i wodoru przy zastosowaniu technologii Power-to-X. Zakłada ona wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do wytworzenia alternatywnego nośnika energii, np. wodoru. Firma skupi się na automatyzacji systemów elektrycznych i cyfrowych, a także opracuje rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii do późniejszego wykorzystania.

Cieszymy się, że do naszego partnerstwa z Lhyfe dołączył globalny lider technologiczny, który podziela nasze przekonanie o potencjale Power-to-X z perspektywy projektu SoutH2Port. Dzięki pomocy ABB będziemy mogli udoskonalić ten projekt – mówi Achim Berge Olsen, prezes Skyborn Renewables Sweden.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA