Oprogramowanie o 20 proc. obniży koszt produkcji zielonego wodoru

Oprogramowanie o 20 proc. obniży koszt produkcji zielonego wodoru
fot. ABB

Koncern technologiczny ABB wprowadza na rynek zielonego wodoru system zarządzania energią OPTIMAX, który ma wpływać na zmniejszenie kosztów produkcji H2. Będzie to możliwe m.in. dzięki monitorowaniu zużycia energii na każdym etapie procesu. Według twórców programu poprawi on wydajność energochłonnych elektrolizerów.

Oprogramowanie opracowane przez międzynarodową firmę technologiczną nazywa się ABB Ability OPTIMAX. Według jej wyliczeń pozwoli ono producentom ekologicznego wodoru obniżyć koszty energii zużywanej w procesie elektrolizy nawet o jedną piątą.

Jak wskazuje ABB, energia elektryczna potrzebna do przeprowadzenia elektrolizy odpowiada za prawie 70 proc. wszystkich kosztów operacyjnych zakładu wytwarzającego zielony wodór. Tymczasem według spółek energetycznych zrzeszonych w inicjatywie Green Hydrogen Catapult, aby skala produkcji ekologicznego wodoru wzrosła do poziomu oczekiwanego w ramach transformacji energetycznej, czyli była 50 razy większa niż obecnie, koszt jego wytworzenia do roku 2026 musi spaść o połowę – do mniej niż 2 dol./kg.

REKLAMA

Jednym z większych wyzwań w produkcji wodoru jest adaptacyjne sterowanie procesem, który ma wiele form energii. Szczególnie istotna w tym procesie jest wydajność energetyczna – zarówno produkcji energii ze źródeł uzależnionych od pogody, jak i wyższa sprawność elektrolizera lub modułów elektrolizerów. Wytwarzanie wodoru wymaga zarządzania rozproszonymi aktywami w hybrydowym środowisku wytwórczym – mówi Anna Wujec, dyrektor sprzedaży ds. cyfryzacji w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

W obniżeniu kosztów mogą pomóc m.in. systemy zarządzające energią.

REKLAMA

Od symulacji po kontrolę w czasie rzeczywistym

Firma ABB opracowała system OPTIMAX, który obejmuje cały proces produkcji wodoru – od symulacji na etapie projektowania i prac inżynieryjnych po monitoring i wizualizację w czasie rzeczywistym, gdy produkcja jest już uruchomiona. Jak informuje firma, oprogramowanie mierzy dwukierunkowy przepływ energii i poziom emisji dwutlenku węgla, dostarczając praktycznych danych kontekstowych. Dzięki nim operator może ustalać optymalny poziom zużycia energii wymagany do utrzymania procesów w zakładzie, minimalizując straty energii.

System ma pomagać w regulowaniu prędkości działania modułów elektrolizera i decydować o załączeniu każdego z nich w najlepszym momencie – tylko wtedy, gdy jest to konieczne z perspektywy procesu.

Dzięki funkcji planowania, opierając się na prognozach dostępności energii odnawialnej w odniesieniu do zapotrzebowania, operatorzy mogą również wykorzystać rozwiązanie do wydajnego operowania na rynku handlu energią. Jednocześnie system ma pomóc w optymalizacji procesu integracji zielonego wodoru z infrastrukturą wodorową.

Producenci chcą uczestniczyć w wielu różnych mechanizmach rynkowych, które wymagają uwiarygodnienia atrybutów ekologicznych energii. W całości tych złożonych działań chodzi o znalezienie złotego środka tego dylematu energetycznego – poprzez optymalne i elastyczne działanie przy wielu ograniczeniach procesowych oraz w sytuacji nieustannie zmieniających się warunków produkcji i handlu – podsumowuje Anna Wujec.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.