Lhyfe zbuduje zakład produkujący 55 ton zielonego wodoru dziennie

Lhyfe zbuduje zakład produkujący 55 ton zielonego wodoru dziennie
Lhyfe

Duży elektrolizer do produkcji odnawialnego wodoru powstać ma w prowincji Groningen w północnej Holandii. Według założeń obiekt osiągnie moc 200 MW.

Lhyfe jest jednym ze światowych pionierów w dostawie urządzeń do zielonego wodoru. Teraz spółka ogłosiła plan budowy ogromnego elektrolizera w Klastrze Chemicznym Delfzijl (Chemical Cluster Delfzijl), zlokalizowanym w holenderskiej prowincji Groningen.

Delfzijl jest idealną lokalizacją do produkcji odnawialnego zielonego wodoru, ponieważ ma bezpośredni dostęp do energii odnawialnej z morskich elektrowni wiatrowych, które znajdują się u wybrzeży. Groningen jest jednym z europejskich pionierów, jeśli chodzi o transformację energetyczną – powiedział Luc Grare, Head of Central and Eastern Europe w Lhyfe.

REKLAMA

Inwestor zabezpieczył już teren i przyłącze, za pomocą którego zostanie dostarczona do elekrolizera energia odnawialna. Oddanie elektrolizera do użytku planowane jest najwcześniej w 2026 roku.

Elektrolizer ma osiągnąć moc 200 MW i zdolność produkcyjną ponad 20 tys. ton zielonego wodoru rocznie, co odpowiada 55 tonom dziennie.

Na pomoc przeciążonym sieciom

W Delfzijl w Holandii działa wiele zakładów przemysłowych, intensywnie rozwija się tam również przemysł chemiczny, który już teraz pochłania znaczne ilości wodoru. W przyszłości zapotrzebowanie na zielony wodór ma wzrosnąć, dlatego Lhyfe zdecydował się na wybór tej lokalizacji dla swojego kolejnego zakładu.

Odnawialny zielony wodór jako nośnik energii będzie wspierał transport energii wytwarzanej na morzu przez kraj, pomagając odciążyć i tak już przeciążoną sieć elektryczną. W związku z tym zakład Lhyfe w Delfzijl będzie mógł dostarczać zielony wodór w całej Holandii, a także do potencjalnych odbiorców w Niemczech i innych krajach graniczących – zapowiedział Luc Grare.

REKLAMA

Holandia chce być jednym z liderów wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o produkcję i wykorzystanie zielonego wodoru. W planach ma między innymi przekształcenie starych kawern solnych w magazyny wodoru, tak by zapewnić dostarczanie tego surowca do użytkowników przemysłowych w dniach, kiedy podaż energii odnawialne potrzebnej do produkcji H2 będzie ograniczona.

Pionierskie projekty Lhyfe

Lhyfe zapowiada, że ambicją firmy jest uzyskanie pozycji wiodącego europejskiego producenta odnawialnego wodoru. Dąży do osiągnięcia łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 3 GW do 2030 roku. W tym celu tworzy zdecentralizowany system wodorowy, przygotowując zakłady różnej wielkości w całej Europie.

We wrześniu spółka zainaugurowała pierwszy na świecie pilotażowy projekt produkcji zielonego wodoru ze źródeł odnawialnych na morzu. Platforma o nazwie Sealhyfe ma przejść półtoraroczne testy, a zasilana będzie energią z pływającej turbiny wiatrowej.

Instalacja pracuje u wybrzeży francuskiej gminy Le Croisic, na morskim obszarze testowym (SEM-REV) należącym do politechniki Centrale Nantes.

Sealhyfe ma osiągnąć zdolność wytwarzania do 400 kg zielonego wodoru dziennie. Moc zainstalowana platformy wynosi 1 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.