REKLAMA
 
REKLAMA

Elektrolizer zasilany zieloną energią na terenie elektrowni węglowej

Elektrolizer zasilany zieloną energią na terenie elektrowni węglowej
fot. YouTube/Lhyfe

Francuska firma specjalizująca się w wytwarzaniu zielonego wodoru rozpoczyna swój pierwszy projekt w Wielkiej Brytanii. Zamierza tam produkować wodór na potrzeby sektora przemysłowego i transportowego. 

Fabrykę wodoru w dystrykcie North Tyneside w północno-wschodniej Anglii zbuduje francuska firma Lhyfe. Planowany zakład produkcyjny ma osiągnąć moc początkową 20 MW i wytwarzać 8 ton zielonego wodoru dziennie. Jak wyjaśnia producent, taka ilość pozwoliłaby ciężarówce z napędem wodorowym przejechać około 100 tys. km bez emisji CO2.

Elektrolizer na terenach poprzemysłowych

Elektrolizer o nazwie Lhyfe Wallsend to pierwszy projekt Lhyfe w Wielkiej Brytanii. Jego realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu Shepherd Offshore, doświadczonego dostawcy usług morskich i energetycznych, który podpisał z francuskim producentem umowę dzierżawy gruntów.

REKLAMA

Zakład powstanie na terenie poprzemysłowym w Wallsend, na którym w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku działała elektrownia węglowa Neptune Bank. Shepherd Offshore dokonał gruntownej przebudowy Neptune oraz działającego w regionie Swans Energy Park. Elektrolizer Lhyfe zajmie około 16 tys. m2 dzierżawionego terenu przemysłowego wzdłuż północnego brzegu rzeki Tyne.

Produkowany w Wallsend wodór ma być dostarczany przedsiębiorstwom dążącym do dekarbonizacji swoich procesów produkcyjnych i transportowych.

Rozwój projektów związanych z zielonym wodorem ma kluczowe znaczenie, jeśli główni użytkownicy energii mają zdekarbonizować swoją działalność. Mamy nadzieję, że ten projekt nie tylko pomoże North East, ale całej Wielkiej Brytanii osiągnąć cele zerowej emisji netto – powiedziała Taia Kronborg, Chief Business Officer w Lhyfe.

Firma będzie wykorzystywać do zasilania elektrolizy zieloną energię elektryczną z sieci, zgodnie z brytyjskim standardem produkcji zielonego wodoru. Bada też możliwości pozyskiwania energii z lokalnych źródeł solarnych i wiatrowych.

REKLAMA

Realizacja projektu elektrolizera jest uzależniona od uzyskania pozwolenia na budowę i ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Brytyjska spółka Lhyfe

Półtora roku temu Lhyfe uruchomiło w Wielkiej Brytanii swoją spółkę zależną z siedzibą w Newcastle. Długofalowym celem działania firmy na Wyspach jest zaspokojenie rosnącego popytu na zielony wodór ze strony firm dążących do zmniejszenia zależności od gazu ziemnego i  innych paliw kopalnych. Producent już prowadzi zaawansowane rozmowy z kilkoma energochłonnymi firmami w Wielkiej Brytanii, w tym przedsiębiorstwami posiadającymi duże floty transportowe.

Lhyfe chce także wykorzystać ogromny potencjał energii z wiatru na morzu, jaki oferuje Wielka Brytania. Zamierza w przyszłości rozwijać produkcję na morzu zasilaną z turbin wiatrowych.

Francuska firma buduje fabryki wodoru w całej Europie. Pierwsza ruszyła w Pays de la Loire w zachodniej Francji w 2021 r. Kolejne – w Oksytanii i Bretanii – zostały uruchomione w grudniu 2023 r. Lhyfe prowadzi także pilotażowy projekt Sealhyfe. Sprawdza możliwość wielkoskalowej produkcji wodoru bezpośrednio na morzu, z wykorzystaniem energii z morskich farm wiatrowych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA