REKLAMA
 
REKLAMA

Zielony wodór dla TotalEnergies

Zielony wodór dla TotalEnergies
Fot. TotalEnergies

Koncern paliwowo-energetyczny TotalEnergies dekarbonizuje swoje rafinerie zlokalizowane w Europie Północnej. W tym celu francuska grupa podpisała umowę z producentem gazów technicznych na dostawy zielonego wodoru.

TotalEnergies zawarł z Air Products, producentem wodoru, 15-letnią umowę na coroczne dostawy 70 tys. ton zielonego wodoru na terenie Europy. Jest to pierwsza długoterminowa umowa zawarta w związku z zaproszeniem TotalEnergies do składania ofert na dostawę 500 tys. ton zielonego wodoru rocznie. Realizacja umowy rozpocznie się w 2030 r.

Projekty wodorowe Air Products

Firma Air Products opracowuje i rozwija jedne z największych na świecie projektów dotyczących czystego wodoru. Wspiera w ten sposób przejście na energię niskoemisyjną i zerową w sektorach transportu ciężkiego i przemyśle. Na wielkoskalowe projekty transformacji energetycznej spółka przeznaczyła ponad 15 mld dolarów.

REKLAMA

Wśród inwestycji spółki znajdują się m.in. zakład produkcji zielonego wodoru w strefie NEOM w Arabii Saudyjskiej oraz zeroemisyjny kompleks w Edmonton, w prowincji Alberta w Kanadzie. Ma on wychwytywać z pierwotnego gazu ziemnego ponad 95 proc. CO2 i przechowywać gaz pod ziemią, podczas gdy energia elektryczna wytwarzana z wodoru zrównoważy pozostałe 5 proc. emisji. Wartość obiektu w Edmonton wynosi 1,6 mld dolarów.

Air Products prowadzi działania we wszystkich obszarach łańcucha wartości wodoru. Zajmuje się jego produkcją, magazynowaniem i dystrybucją. Firma jest także pionierem w dziedzinie napełniania pojazdów wyposażonych w silniki wodorowe. Air Products obsługuje najdłuższy na świecie system rurociągów wodorowych.

W 2022 r. firma dostarczyła wodór i infrastrukturę do jego tankowania w dwóch polskich projektach: pilotażowym teście autobusu wodorowego w Jaworznie oraz testach pierwszej wodorowej lokomotywy manewrowej.

REKLAMA

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Kontrakt przyznany Air Products stanowi dla TotalEnergies krok w kierunku zmniejszania śladu węglowego związanego z produkcją, przetwarzaniem i dostarczaniem energii klientom. Cel koncernu zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych netto w ramach działalności prowadzonej w zakresie ropy naftowej i gazu o 40 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2015 r. Zakontraktowane dostawy wodoru pozwolą uniknąć emisji około 700 tys. ton CO2 rocznie.

TotalEnergies i Air Products podpisały także protokół ustaleń w sprawie dostaw energii odnawialnej. Wiąże się on z podpisaniem pierwszej umowy zakupu energii (PPA) wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną w Teksasie. Kontrakt obejmuje zakup energii z instalacji o mocy 150 MW. Strony planują także wspólne zbadanie dalszych możliwości współpracy w ramach kontraktów PPA w Wielkiej Brytanii, Polsce i Francji.

Tylko w Stanach Zjednoczonych TotalEnergies rozwija portfel projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 GW. W tym 4 GW to projekty morskich farm wiatrowych zlokalizowane na wschodnim wybrzeżu USA.

Cel francuskiej grupy w zakresie OZE w skali globalnej to budowa odnawialnych źródeł energii o mocy 100 GW do 2030 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA