W Wilnie będą produkować wodór na potrzeby transportu miejskiego

W Wilnie będą produkować wodór na potrzeby transportu miejskiego
fot. MTP Group

W litewskiej stolicy rusza projekt budowy zakładu elektrolizy. Już w przyszłym roku elektrolizery w Wilnie mają produkować wodór do zasilania lokalnego transportu. 

Grupa MTP uzyskała zlecenie na kompleksową realizację (EPC, Engineering, Procurement, Construction) fabryki zielonego wodoru w stolicy Litwy. Podpisała umowę z gminą miejską Wilno i największym dostawcą ciepła na Litwie – Vilnius Heat Networks (Wileńskie Sieci Ciepłownicze, WSC). Właśnie na terenie jego zakładu mają pracować elektrolizery wytwarzające wodór.

Wartość zawartej umowy EPC opiewa na około 10 mln euro. Około 70% finansowania pochodzić będzie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, pozostałe koszty pokryje gmina.

REKLAMA

Wilno staje się bałtyckim liderem w dziedzinie energii wodorowej. Ten projekt to coś więcej niż tylko projekt infrastrukturalny. To odpowiedź miasta na kryzys klimatyczny, krok w kierunku czystszego środowiska i inteligentniejszego systemu transportu. Ekologiczna fabryka wodoru nie tylko będzie produkować zrównoważoną energię, ale także pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie miasta – powiedział burmistrz Wilna Valdas Benkunskas.

Z taką mocą będzie produkowany wodór

Planowana moc elektrowni wodorowej, która będzie zasilana energią ze źródeł odnawialnych (z zakładu kogeneracji biopaliw obsługiwanego przez WSC), wynosi 3 MW. Dyrektor generalny Wileńskich Sieci Ciepłowniczych Gerimantas Bakanas wylicza, że zakład elektrolizy będzie produkował do 3,45 mln m3 zielonego wodoru rocznie, co odpowiada około 2 GWh energii cieplnej.

Rozpoczęcie działalności zakładu planowane jest na pierwszą połowę 2026 r. Jak podaje MPT, projekt ten jest kluczową częścią szerszego planu Wilna zmierzającego do stworzenia zrównoważonego systemu transportu miejskiego. Wodór wytwarzany w w zakładzie ma początkowo zasilać 16 autobusów transportu publicznego.

Ten projekt stanowi kamień milowy – udowadnia, w jaki sposób strategiczne cele i jasna wizja polityczna mogą przełożyć się na rzeczywistą, funkcjonalną infrastrukturę. Zakład w Wilnie będzie spełniał najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa i wydajności technologicznej. Wierzymy, że stanie się punktem odniesienia dla miejskich rozwiązań wodorowych w całym regionie – stwierdził Mindaugas Zakaras, CEO Grupy MTP.

REKLAMA

Zakład elektrolizy w Wilnie będzie drugim takim projektem zakontraktowanym przez MTP – pierwszy powstaje w w porcie w Kłajpedzie.

Miasto neutralne klimatycznie do 2030

Władze Wilna przyjęły dla miasta cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. Jednym z elementów planu jest wprowadzenie zeroemisyjnego transportu publicznego. Dwa lata temu miasto zapowiadało wdrożenie do 2026 r. autobusów zasilanych wodorem.

W ramach inicjatywy zaplanowano zakup 16 autobusów wodorowych, które zastąpią konwencjonalne autobusy z silnikiem diesla. Teraz podpisano umowę na zakład produkcji wodoru do zasilania tych pojazdów. Wileńskie władze zamierzają także efektywnie wykorzystać ciepło odpadowe generowane podczas elektrolizy w centralnym systemie ogrzewania miasta.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.