Projekt Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego dostał dofinansowanie z UE

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, uznany za jeden z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej, otrzymał dofinansowanie z unijnego funduszu CEF. Środki zostaną przeznaczone na opracowanie kompleksowego studium wykonalności, które ma przygotować grunt pod rozwój transgranicznej infrastruktury wodorowej.
Umowę o przyznanie grantu na realizację projektu Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC) zawarli operatorzy systemów przesyłowych z sześciu państw: Gasgrid Vetyverkot Oy (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), Gaz-System (Polska), Ontras (Niemcy) oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). W grudniu 2022 r. podmioty te podpisały porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju transgranicznej infrastruktury wodorowej prowadzącej z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec.
Wysokość przyznanego wsparcia – 6,8 mln euro – pochodzi z instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) i zostanie przeznaczona na fazę wykonalności inwestycji.
Budowa transgranicznej sieci wodorowej
Celem projektu NBHC jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury umożliwiającej przesyłanie wodoru odnawialnego z krajów regionu Morza Bałtyckiego do odbiorców w Europie Środkowej. Sieć rurociągów ma przebiegać przez terytoria Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec, tworząc pierwszy w Europie transgraniczny system przesyłu wodoru na dużą skalę.
Realizacja korytarza wodorowego ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne, wspierać dekarbonizację gospodarki i zwiększyć szanse na osiągnięcie celów programu REPowerEU do 2030 r. Ponadto projekt ma się przyczynić do zmniejszenia zależności od importu energii z paliw kopalnych, poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorach przemysłu, transportu, elektroenergetyki i ciepłownictwa.
Korytarz wodorowy będzie także wspierał rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności morskiej i lądowej energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki.
Studium wykonalności do 2027
Środki z CEF umożliwią przeprowadzenie szczegółowych analiz technicznych, ekonomicznych, regulacyjnych i środowiskowych. Studium wykonalności określi kluczowe parametry inwestycji i pozwoli na przygotowanie mapy drogowej dalszych działań. Zakończenie tego etapu planowane jest na pierwszy kwartał 2027 r.
Wstępne studium wykonalności, zakończone w lipcu 2024 r., potwierdziło wysoki potencjał regionu Bałtyku w zakresie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Analiza potwierdziła, że NBHC może stać się jednym z pierwszych transgranicznych wodorociągów w Europie. Szacunki wskazują, że do 2040 r. korytarz umożliwi transport nawet 2,7 mln ton wodoru rocznie. Planowane parametry techniczne przewidują długość około 2,5 tys. km, średnicę rurociągu 12 m oraz obecność kilku tłoczni wzdłuż trasy.
Na podstawie wniosków z analiz wstępnych partnerzy projektu rozpoczęli pełne studium wykonalności. Obejmuje ono szczegółowe analizy techniczne, ekonomiczne, środowiskowe i regulacyjne. Wyniki tych prac będą kluczowe dla podejmowania dalszych decyzji dotyczących budowy korytarza.
Harmonogram i dalsze kroki
Rozpoczęcie eksploatacji Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego planowane jest na około 2033 r. Projekt wpisuje się w realizację Europejskiego Zielonego Ładu, pakietu Fit for 55 oraz unijnej strategii wodorowej.
W trakcie prac nad studium wykonalności przewidziano zaangażowanie interesariuszy z sektora publicznego i prywatnego, a także konsultacje z ekspertami ds. środowiska i transformacji energetycznej. Celem tych działań jest zapewnienie zgodności inwestycji z lokalnymi uwarunkowaniami oraz politykami klimatycznymi UE.
Element europejskiej sieci wodorowej
Projekt NBHC został uznany przez Komisję Europejską za inwestycję wspólnego zainteresowania (PCI – Projects of Common Interest) i wpisany na listę w ramach inicjatywy BEMIP Hydrogen. Ma on odegrać kluczową rolę w budowie zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ma szansę stać się jednym z filarów przyszłego rynku czystej energii w Europie.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.