Niemcom zagroził blackout. Jaki był powód?

W ubiegłym miesiącu w niemieckim systemie elektroenergetycznym kilkakrotnie doszło do sytuacji, w której do sieci trafiało zbyt mało energii. Eksperci rynku elektroenergetycznego stwierdzili, że powodem mogło być wadliwe działanie mechanizmu regulacji zasilania wykorzystywanego do bilansowania podaży i popytu na energię, który ma zapewniać stabilność systemu. Eksperci stwierdzili przy tym, że winy najprawdopodobniej nie ponoszą odnawialne źródła energii.
Niemieccy operatorzy systemów przesyłowych wydali oświadczenie, w którym ujawnili, że w ubiegłym miesiącu brak energii elektrycznej kilkukrotnie nadwyrężył niemiecką sieć.
– Sytuacja była bardzo napięta i mogła zostać rozwiązana tylko dzięki wsparci europejskich partnerów – czytamy w oświadczeniu niemieckich operatorów.
Ponieważ w systemie było zbyt mało energii, aby sprostać zapotrzebowaniu, częstotliwość sieci spadła w całym zintegrowanym europejskim systemie energetycznym, a czterech niemieckich operatorów sieci przesyłowych musiało podjąć dodatkowe środki, aby zbilansować podaż i popyt na energię.
Jan Aengenvoort, przedstawiciel operatora wirtualnej elektrowni Next Kraftwerke, powiedział serwisowi „Clean Energy Wire”, że powodem niedoboru energii mogły być wadliwe regulacje, które mogły skłonić traderów do skorzystania z takiej sytuacji.
Niemniej jednak federalny regulator Bundesnetzagentur ostrzegł, że przyczyna nie została jeszcze w pełni określona. Operatorzy sieci będą potrzebować kilku tygodni, aby przeanalizować sytuację i wskazać przyczyny – stwierdziła Bundesnetzagentur.
Next Kraftwerke od dłuższego czasu krytykował nowe regulacje dla rynku energii, a federalna agencja sieciowa miała testować propozycję reformy przygotowanej przez operatorów sieci.
Aktywowanie mechanizmu określanego jako „regulacja zasilania” jest stosunkowo drogie, a traderzy starają się unikać go, prognozując podaż i popyt na energię tak dokładnie, jak to możliwe.
Jednak na skutek regulacji przyjętej w 2018 roku aktywowanie regulacji zasilania może być mniej kosztowne niż próba sprzedaży lub zakupu potrzebnych ilości energii na regularnym rynku – mówi ekspert ds. energii Claudia Kemfert, szefowa departamentu energii, transportu i środowiska w instytucie DIW Berlin. To zmniejsza zachętę dla traderów, aby zapewniali równowagę popytu i podaży.
– Nowa regulacja szkodzi bezpieczeństwu energetycznemu, podnosi koszty i wypiera odnawialne źródła energii i opcje dające elastyczność takie jak redukcja popytu czy magazynowanie – Claudia Kemfert mówi serwisowi „Clean Energy Wire”. – Co gorsze, tworzy wrażenie, że winne tej sytuacji są odnawialne źródła energii – dodaje.
Simone Peter, szef Niemieckiej Federacji Energetyki Odnawialnej, wzywa natomiast do wykonania analizy sytuacji przez Bundesnetzagentur. – Do czasu poznania wyników każde stanowisko na temat przyczyn to nieznacząca spekulacja – mówi Peter.
Produkcja energii odnawialnej w Niemczech w ostatnich latach mocno wzrosła, co sprowokowało obawy o bezpieczeństwo dostaw. Jednak Niemcy nadal posiadają jedną z najbardziej niezawodnych sieci elektroenergetycznych na świecie.
Mające miejsce blackouty w coraz większym stopniu wynikają z ekstremalnych zjawisk pogodowych raczej niż transformacji w kierunku źródeł odnawialnych. Będąc w centrum Europy, granicząc z ośmioma państwami Unii Europejskiej, Niemcy odgrywają kluczową rolę w budowie jednolitego europejskiego rynku energii.
– Fluktuacje w produkcji energii odnawialnej, które wcześniej były źródłem obaw o bezpieczeństwo energetyczne, nie wydają się być przyczyną problemów. Dane, które są dzisiaj dostępne, nie dostarczają podstaw do tego, aby za niedobór energii winić energetykę odnawialną. W dniu 25 czerwca nie było żadnych nadzwyczajnych zjawisk – komentuje Andreas Jahn z Regulatory Assistance Project.
Jahn dodaje, że sytuacja, która miała miejsce 25 czerwca, pokazuje, jak bardzo Niemcy korzystają z połączeń z sąsiednimi krajami. – To dobry przykład tego, jak Niemcy korzystają z bycia częścią zintegrowanego europejskiego systemu. Jeśli nie europejscy partnerzy, moglibyśmy doświadczyć blackoutu – ocenia.
Artykuł pochodzi z serwisu „Clean Energy Wire” i został opublikowany w ramach licencji CC BY 4.0.
Tłumaczenie wykonała redakcja portalu Gramwzielone.pl.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.