ME: sprzedawcy energii mogą korzystać z „milczącej zgody”

Do końca tego tygodnia spółki obrotu energią elektryczną muszą dostosować ceny i stawki opłat za energię do cen i stawek opłat obowiązujących w ubiegłym roku dla wszystkich uprawnionych odbiorców, którzy dotychczas płacili ceny wyższe niż w 2018 r.
Ministerstwo Energii, które przypomina o obowiązku, który spółki obrotu muszą zrealizować do 13 września, zaznacza, że przepisy art. 6 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym nie zmieniają dotychczas stosowanej praktyki przedsiębiorstw obrotu, wynikającej z przepisów art. 5 ust. 5 ustawy Prawo energetyczne.
Ta regulacja daje spółkom obrotu prawo do korzystania z tzw. milczącej zgody, która polega na przesłaniu propozycji zmian umowy na sprzedaż energii wraz ze wskazaniem terminu, po którym zmiany te wejdą w życie – chyba, że dany odbiorca końcowy przed upływem wyznaczonego terminu nie zaakceptuje nowych warunków.
Zgodnie z przepisami tzw. ustawy prądowej za brak dostosowania umów prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie nakładał karę pieniężną na przedsiębiorstwo obrotu, które nie zastosuje w 2019 r. cen i stawek opłat obowiązujących w 2018 r. w stosunku do uprawnionego odbiorcy.
Kara nie może być niższa od 0,5 proc. i wyższa niż 5 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy, a jeżeli przedsiębiorca nie uzyskał przychodu w poprzednim roku podatkowym, wysokość kary nie może być niższa od 100 tys. zł i wyższa od 500 tys. zł.
Zgodnie z tzw. ustawą prądową sprzedawcy energii muszą dostosować tegoroczne ceny energii dla wszystkich uprawnionych odbiorców, którzy dotychczas płacili ceny wyższe niż w 2018 r. – wbrew założeniom przyjętej pod koniec ubiegłego roku tzw. ustawy prądowej. Rozliczenie tegorocznych rachunków za energię ma nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.
Kolejna nowelizacja ustawy „prądowej”, którą uchwalono w lipcu br., odebrała prawo do zachowania ubiegłorocznych stawek za energię większym przedsiębiorstwom, które w drugiej połowie br. muszą liczyć się z podwyżkami
Proces legislacyjny w tym zakresie zamknęło wydane pod koniec ubiegłego miesiąca przez Ministerstwo Energii obwieszczenie, które umożliwia obliczenie kwoty różnicy ceny za pierwsze półrocze 2019 r. przez spółki obrotu oraz odbiorców końcowych kupujących energię bezpośrednio na giełdzie, a ponadto kwoty rekompensaty finansowej za każdy miesiąc drugiego półrocza 2019 r. przez spółki obrotu, a także kwoty dofinansowania za drugie półrocze 2019 r. w ramach pomocy de minimis przez średnich i dużych przedsiębiorców.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.