Wyraźny spadek emisji w europejskiej energetyce

Wyraźny spadek emisji w europejskiej energetyce
Fot. Andrew, flickr cc

Komisja Europejska przyjęła roczne sprawozdanie z postępów działań Unii Europejskiej w dziedzinie klimatu, które opisuje postępy poczynione w UE w 2019 r. w obszarze redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Z raportu zaprezentowanego wczoraj przez Komisję Europejską wynika, że emisje gazów cieplarnianych w UE-27 zmniejszyły się o 3,7 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy PKB wzrósł o 1,5 proc. Komisja informuje , że emisje ograniczono obecnie o 24 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Urzędnicy Komisji Europejskiej wyliczyli, że w 2019 r. emisje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odnotowały największy spadek, ponieważ zmniejszyły się o 9,1 proc., czyli o około 152 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w porównaniu z 2018 r.

REKLAMA

Jak tłumaczy w komunikacie KE, spadek ten zawdzięcza się głównie sektorowi energetycznemu, w którym emisje zredukowano o blisko 15 proc., przede wszystkim dzięki odchodzeniu od wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego i przejściu na stosowanie odnawialnych źródeł energii oraz elektrowni gazowych.

Emisje z przemysłu zmniejszyły się o blisko 2 proc. Zweryfikowane emisje z lotnictwa, które obecnie obejmują jedynie loty w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nadal umiarkowanie rosły, zwiększając się w porównaniu z 2018 rokiem o 1 proc., czyli o około 0,7 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Emisje, które nie są objęte EU ETS, takie jak emisje z sektorów przemysłu nieobjętych ETS, transportu, budownictwa, rolnictwa i gospodarki odpadami, nie uległy znaczącej zmianie w porównaniu z poziomami z 2018 r.

REKLAMA

Komisja Europejska podkreśla jednocześnie, że unijne wydatki na działania w dziedzinie klimatu, finansowanie zielonych technologii, wdrażanie nowych rozwiązań czy współpracę międzynarodową wzrosły w 2019 r., a w kontekście odbudowy Europy po pandemii COVID-19 będą dalej wzrastać.

Coraz ważniejszym źródłem finansowania działań w dziedzinie klimatu są zresztą dochody z aukcji w ramach EU ETS.

Całkowite dochody uzyskane przez państwa członkowskie, Zjednoczone Królestwo i państwa EOG z aukcji między rokiem 2012, kiedy rozpoczęto sprzedaż w ramach EU ETS, a połową roku 2020, wyniosły ponad 57 mld euro, przy czym ponad połowę tej kwoty wygenerowano w latach 2018-2019.

W 2019 r. łączne dochody ze sprzedaży na aukcjach przekroczyły 14,1 mld euro. W tym 77 proc. zostanie wykorzystane na cele związane z klimatem i energią, czyli o 7 punktów procentowych więcej niż 70 proc., jakie przeznaczono na te cele w 2018 r.

KE dodaje, że coraz większa liczba wspieranych przez UE projektów w dziedzinie klimatu jest finansowana poprzez monetyzację uprawnień do emisji za pośrednictwem programu NER300, funduszu innowacyjnego i funduszu modernizacyjnego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.