Energa zbuduje wielką farmę fotowoltaiczną

Będzie to kolejna inwestycja w odnawialne źródła energii, która zostanie zrealizowana przez Energę w Wielkopolsce, na terenach po kopalni odkrywkowej Adamów. Jest to jednocześnie jeden z największych projektów realizowanych obecnie na polskim rynku PV.
Na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w Wielkopolsce Energa planuje realizację farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy około 100 MW.
Jak pdkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, większościowego właściciela Grupy Energa, będzie to kolejny ważny krok w rozbudowie nowoczesnego, niskoemisyjnego segmentu energetycznego i dalszej dywersyfikacji źródeł przychodów Orlenu.
– W zaprezentowanej przez nas niedawno strategii ORLEN2030 jasno zadeklarowaliśmy, że będziemy inwestować w odnawialne źródła energii. Już teraz posiadamy ok. 450 MW zainstalowanych w OZE, a w perspektywie dekady chcemy zwiększyć nasze odnawialne moce do 2,5 GW. W tym roku planujemy pozyskanie pozwolenia na realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Projekt PV Mitra znajduje się obecnie w fazie prac planistycznych, w tym trasowania linii elektroenergetycznych, które połączą inwestycję z siecią przesyłową.
Trwają również działania zmierzające do uzyskania kompletu decyzji administracyjnych, w tym warunków przyłączeniowych i pozwolenia na budowę. Spółka szacuje, że ich pozyskanie będzie możliwe jeszcze w tym roku.
Inwestycja będzie częścią kompleksu OZE realizowanego przez Energę w gminie Przykona, którego łączny potencjał w różnych źródłach odnawialnych wynosi ok. 160 MW. Instalacje OZE o takiej mocy mogą powstać na terenie około 300 hektarów. Inwestycje są realizowane w ramach projektu nazwanego Centrum OZE Energi.
Jak podkreśla Energa, lokalizacja tych projektów w gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywkach kopalni węgla brunatnego Adamów, jest ważna ze strategicznego punktu widzenia. Nie tylko zastępują one działające tam wcześniej źródła konwencjonalne, ale jednocześnie wykorzystują istniejącą nadal infrastrukturę przesyłową.
W gminie Przykona działa już uruchomiona w lipcu 2020 r. farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW, na którą składają się turbiny Vestas V-126 o mocy jednostkowej 3,45 MW. Planowana roczna produkcja energii jest szacowana na ok. 80 GWh.
Obok tej farmy wiatrowej powstaje elektrownia fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MW, dla której z końcem 2020 roku wydano polecenie rozpoczęcia prac (Notice to Proceed, NTP).
Zarówno farma wiatrowa Przykona jak i projekt PV Gryf posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.
Na razie spółka Energa OZE posiada dwie farmy fotowoltaiczne, które zostały uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku – PV Delta w Gdańsku o mocy zainstalowanej 1,63 MW oraz PV Czernikowo koło Torunia o mocy 3,77 MW.
Przez trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku obie farmy PV wyprodukowały ok. 5 GWh energii elektrycznej. Jak wylicza Energa, wynik ten pozwolił zasilić ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych, a jednocześnie ograniczono emisję CO2 o 3,8 ton.
Do 2030 roku Grupa Orlen ma zbudować portfel w energetyce odnawialnej na poziomie 2,5 GW, z czego moc lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych ma sięgać w sumie 800 MW. Poza tym do 2030 r. Orlen chce postawić morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,7 GW.
Wcześniej PKN Orlen zamontował instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 kWp, złożone zarówno z paneli monokrystalicznych jak i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o