Rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki i wiatru w Hiszpanii

Hiszpanie rozstrzygnęli kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Aukcja została zdominowana przez inwestorów oferujących energię z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, którzy zaproponowali wyjątkowo niskie ceny – jedne z najniższych w dotychczasowej historii aukcji dla OZE i znacznie niższe od cen energii na hiszpańskim rynku hurtowym.
W rozstrzygniętej właśnie w Hiszpanii aukcji dla odnawialnych źródeł energii zgłoszono 84 oferty zakładające budowę źródeł o łącznej mocy 9,7 GW, czyli ponad trzykrotnie większej od udostępnionej mocy.
Finalnie hiszpańskie ministerstwo transformacji ekologicznej przyznało gwarancje sprzedaży energii dla 32 projektów o łącznej mocy 3,034 GW – z czego 2,036 GW to inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne, a 998 MW w farmy wiatrowe. Hiszpański rząd nie poinformował natomiast o efektach aukcji jeśli chodzi o magazyny energii, które miały być niezbędnym komponentem projektów o mocy 1 GW.
Wśród wygranych są X-Elio (315 MW), Iberdrola (243 MW), Naturgy (197 MW), Solaria (180 MW), Elewan (175 MW), ib vogt (150 MW), Acciona (106,6 MW), EDPR (98,4 MW), Hanwha Energy (86 MW), Engie (85,09 MW) czy Akuo (81,2 MW). Mniejsze moce zabezpieczyli inni czołowi deweloperzy odnawialnych źródeł energii – Endesa, Dominion Energy, NRG, Canadian Solar czy Lightsource BP.
W aukcji zastosowana została reguła tzw. pay-as-bid, zgodnie z którą inwestorzy, których projekty zostały objęte wsparciem, zyskali na 12 lat gwarantowany poziom przychodów ze sprzedaży energii zgodnie z zaoferowaną przez nich ceną.
Średnie ceny energii w skutecznie złożonych ofertach w przypadku fotowoltaiki wyniosły 24,47 EUR/MWh, a w przypadku wiatru 25,31 EUR/MWh.
Najniższa cena energii w przypadku PV wyniosła tylko 14,89 EUR/MWh, natomiast wśród ofert związanych z energetyką wiatrową było to 20,00 EUR/MWh.
Najwyższe ceny w złożonych skutecznie ofertach dla obu technologii były zbliżone – wyniosły w przypadku fotowoltaiki 28,90 EUR/MWh, a w przypadku wiatru 28,89 EUR/MWh.
Są to ceny znacznie niższe od cen energii występujących na rynku hiszpańskim, które w trzecim kwartale 2020 r. wyniosły przeciętnie 37,6 EUR/MWh.
W efekcie, według rządowych szacunków, uruchomienie generacji w ramach projektów objętych wsparciem wpłynie na obniżenie rocznych rachunków za energię gospodarstw domowych przeciętnie o 5 euro.
Madryt zakłada, że realizacja projektów OZE objętych wsparciem w najnowszej aukcji będzie oznaczać inwestycje warte 2,1 mld euro i przyczyni się do powstania około 27 tys. miejsc pracy.
– Wyniki aukcji pokazują potencjał odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Wprowadzenie najtańszych źródeł energii do systemu oznacza oszczędności dla gospodarstw domowych, firm i przemysłu, generuje aktywność i miejsca pracy w segmencie, w którym Hiszpania jest liderem, a także zmniejsza zależność od importu energii – komentuje hiszpańska minister sprawiedliwej transformacji Terasa Ribera.
Zgodnie z zasadami ostatniej aukcji objęte w niej wsparciem elektrownie fotowoltaiczne muszą rozpocząć produkcję energii do końca lutego 2023 r., a projekty wiatrowe do końca lutego 2024 r.
Co ciekawe, inwestorzy w ciągu trzech miesięcy od wygranej aukcji będą musieli wykonać raporty opisujące m.in. ślad węglowy inwestycji, w tym w zakresie produkcji i transportu komponentów, wpływ na rynek pracy, a także proces recyklingu komponentów elektrowni po zakończeniu ich eksploatacji.
Wcześniej w Hiszpanii odbyły się trzy duże aukcje dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej – jedna w 2016 rok i dwie w 2017 roku.
W pierwszej aukcji z 2017 r. wielkim zwycięzcą okazał się sektor wiatrowy – w dużej mierze ze względu na faworyzujące wiatr zasady aukcji. W wolumenu rzędu 3 GW aż 2,979 GW przypadło na projekty zakładające budowę nowych farm wiatrowych. Osiągnięte w pierwszej aukcji z 2017 r. stawki za energię wyniosły przeciętnie 43 EUR/MWh.
Największym wygranym tej aukcji okazał się deweloper Forestalia, która zrealizuje projekty o potencjale 1,2 GW. Wcześniej Forestalia była również największym beneficjentem pierwszej, zorganizowanej przez Hiszpanów w 2016 roku aukcji dla OZE, w której zgarnęła 402 MW z udostępnionych mocy na poziomie 500 MW.
W pierwszej aukcji z 2017 r. wygrał tylko jeden projekt fotowoltaiczny, a hiszpańska branża PV narzekała na dyskryminujące – jej zdaniem – warunki dla sektora solarnego.
Inaczej było w drugiej aukcji z 2017 r., w której moce rzędu 3,909 GW zagospodarowali inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych. Pozostałe moce 1,128 GW miały przypaść energetyce wiatrowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.