Francja wprowadzi taryfy gwarantowane dla dachowej fotowoltaiki

Francja nie rezygnuje ze wspierania inwestorów systemem taryfy gwarantowanej. Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Paryż nowy program wsparcia w postaci mechanizmu feed-in tariffs dla właścicieli dachowych instalacji fotowoltaicznych.
Kilka tygodni temu Komisja Europejska poinformowała o uznaniu zgodności z unijnymi zasadami pomocy publicznej zgłoszonego przez rząd Francji programu wsparcia inwestycji w energetyce odnawialnej, którego budżet wynosi aż 30,5 mld euro.
Tak ogromna kwota ma zostać rozdzielona w aukcjach, które zostaną przeprowadzone w latach 2021-2026.
Wsparciem w tych aukcjach mają zostać objęte inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy szacowanej aż na 34 GW.
W szczególności wsparcie zostanie przeznaczone dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych na gruncie i budynkach, projektów fotowoltaicznych uznanych za innowacyjne, lądowych farm wiatrowych oraz hydroelektrowni.
Przewidziano także aukcje dla instalacji produkujących energię na potrzeby własne wytwórców, a także aukcje neutralne technologicznie.
Zwycięzcy aukcji uzyskają wsparcie w postaci gwarantowanej premii ponad ceny energii uzyskane na rynku. Premie będą wypłacane w okresie 20 lat, licząc od momentu przyłączenia danej instalacji do sieci.
Teraz Bruksela zatwierdziła inny program wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, który został zgłoszony przez rząd Francji.
Tym razem chodzi o mechanizm taryfy gwarantowanej (Feed-in Tariff, FiT), z którego będą mogli skorzystać inwestorzy uruchamiający dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy wynoszącej maksymalnie 500 kW.
Inwestorzy, którzy skorzystają z nowego systemu wsparcia, będą mogli otrzymać stałą stawkę za energię wprowadzaną do sieci w okresie aż 20 lat.
Wysokość taryfy będzie zależeć od wielkości instalacji, przy czym właściciele najmniejszych instalacji powinni dostać najwyższe stawki.
Program będzie dostępny dla inwestorów uruchamiających produkcję energii z dachowej fotowoltaiki do 2026 r. Będą mogli oni zagospodarować przeznaczone na ten cel środki w łącznej wysokości 5,7 mld euro.
Komisja Europejska podaje, że tyle powinno wystarczyć do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,7 GW.
Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostały uruchomione we Francji do końca 2020 roku, wyniosła 10,9 GW. W tym wyłącznie w ubiegłym roku przyłączono do sieci ok. 0,97 GW nowych systemów PV.
W ubiegłym roku francuskie elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci w sumie 12,9 TWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji na poziomie 11,6 TWh odnotowanej rok wcześniej.
Dotychczas z systemu taryfy gwarantowanej we Francji mogli korzystać właściciele mniejszych instalacji fotowoltaicznych, przy czym w tym roku taryfa FiT dla nowych systemów PV znowu została obniżona. Więcej o stawkach za energię, które im przysługują, w artykule: Francja zredukowała taryfy za energię z fotowoltaiki.
Inwestorzy planujący budowę większych elektrowni fotowoltaicznych we Francji muszą natomiast konkurować o wsparcie w postaci gwarantowanej na 20 lat stawki za energię w ramach aukcji. Więcej o stawkach osiąganych we francuskich aukcjach dla PV w artykule: Francuzi podali ceny za energię z dachowej fotowoltaiki.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.