Magazyny energii dla fotowoltaiki balkonowej. Tyle kosztują

Na rynek europejski trafiają dwa nowe systemy magazynowania energii przeznaczone dla prosumentów, w tym posiadających balkonowe instalacje fotowoltaiczne. Magazyny energii SolarFlow 800 Pro oraz SolarFlow 2400 AC łączą kompaktową formę z inteligentnym zarządzaniem energią opartym na sztucznej inteligencji.
Zendure to amerykańska firma technologiczna założona w 2017 r,, dostarczająca rozwiązania dla energetyki prosumenckiej – w szczególności w zakresie niewielkich, przenośnych systemów magazynowania energii.
Teraz na rynek europejski trafią dwa nowe systemy magazynowania energii, z czego jeden z nich jest przeznaczony do zastosowań z fotowoltaiką balkonową, drugi zaś ma pozwalać na magazynowanie energii w przypadku większych domowych systemów fotowoltaicznych.
Magazyn energii wspierany przez sztuczną inteligencję
Mowa o systemach magazynowania energii SolarFlow 800 Pro oraz SolarFlow 2400 AC. Oba magazyny energii wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) do optymalizacji zarządzania energią, analizując dane użytkowania oraz prognozy pogodowe w czasie rzeczywistym.
SolarFlow800 to zintegrowany system do instalacji balkonowych, łączący mikroinwerter, kontroler ładowania oraz moduł bateryjny. Z kolei SolarFlow 2400 AC to hybrydowy system magazynowania energii zaprojektowany z myślą o domowych instalacjach dachowych. Oferuje dwukierunkowe zarządzanie przepływem energii, umożliwiając zarówno magazynowanie nadwyżek produkowanych przez panele, jak i dostarczanie energii do sieci, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Obie opcje wspierane są przez inteligentny system zarządzania energią, który ma się uczyć na podstawie danych użytkownika, prognoz pogodowych i dynamicznych taryf energetycznych, by zoptymalizować bieżące zużycie energii, a także oszacować, jak może się ono kształtować w niedalekiej przyszłości. Oprogramowanie, jak tłumaczy Zendure, ma pozwolić na znaczącą redukcję kosztów energii oraz zwiększyć niezależność energetyczną każdego gospodarstwa domowego.
Elastyczna rozbudowa
Zarówno magazyn energii SolarFlow 800 Pro, jak i SolarFlow 2400 AC można budować elastycznie w zależności od potrzeb użytkownika. Balkonowy system może przyjąć maksymalnie 2600 Wh z fotowoltaiki i po konwersji dostarczyć maksymalną moc 800W. W podstawowej konfiguracji system zawiera baterię litowo-żelazowo-fosforanową (LFP) o pojemności 1920 kWh. Jej wymiary to około 350 x 201 x 40 mm, waży 26 kg. W przypadku zapotrzebowania na większą ilość energii SolarFlow 800 Pro można rozbudować o kolejne jednostki, aby końcowo osiągnąć 11,52 kWh pojemności.
Większy system magazynowania energii w podstawie zawiera baterię AB3000X (również LFP) o pojemności 2880 Wh, wymiarach 448 x 303 x 88 mm i masie 10,12 kg. Po rozbudowie o kolejne 5 jednostek użytkownik zyskuje magazyn energii o pojemności 17,28 kWh.
Ceny magazynów od kilkuset euro
Premiera nowych magazynów energii od Zendure została zaplanowana na początek kwietnia 2025 r. Obecnie ma ruszać przyjmowanie zamówień w trybie preorder, w ramach którego będzie można je składać również na terenie Europy. Na stronie firmy umieszczono informację, że w zamian za subskrypcję (należy udostępnić adres e-mail) można odblokować kupon o wartości 100 euro do wykorzystania na zakup skonfigurowanych zestawów SolarFlow 800 Pro i SolarFlow 2400 AC. Magazyny energii można zamawiać bezpośrednio przez europejską stronę producenta.
Cena magazynu energii SolarFlow 800 Pro zaczyna się od 959 euro (bez VAT), z kolei cena początkowa za zestaw SolarFlow 2400 AC wynosi 1438 euro (bez VAT). Producent informuje, że czas oczekiwania na zamówiony magazyn w obu przypadkach wynosi obecnie około 40-50 dni od momentu zakupu.
W swojej ofercie Zendure ma też jeszcze mniejsze magazyny energii. Cena magazynu Zendure SolarFlow Battery AB2000X o pojemności 1,92 kWh wynosi obecnie 719 euro.
Tak przebiega proces instalacji i konfiguracji magazynu energii SolarFlow 800 Pro:
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Za 900 euro można kupić magazyn 10kw lifepo4
Z tą cena to jakiś żart.
W podstawowej konfiguracji system zawiera baterię litowo-żelazowo-fosforanową (LFP) o pojemności 1920 kWh – cytat. 1920 kWh, czyli 1,92 MWh – ciekawe jaki balkon to utrzyma.
Zapewne literówka, ale świadczy o jakości artykułu.
Dobra, ale pytanie po ile są dodatkowe baterie, bo w podstawowej konfiguracji to wygląda raczej mało opłacalnie.
Bzdury, tutaj jest matematyka, a błędy kosmiczne
To jeszcE trochę drogie, ale kiedyś…
Co za”miszcz”. Wynalazł konwersję energii na moc!
Niczego durniejszego nie można wymyślić? To już szczyt osiągnięć? Bateria „1920 kWh” to chyba coś za dużo.