Największy w Europie zakład upcyklingu baterii otwarty. Powstaną tam magazyny energii

Szwajcarska firma Libattion specjalizująca się w budowie magazynów energii bazujących na częściowo zużytych bateriach z samochodów elektrycznych otworzyła niedaleko Zurychu największy w Europie zakład, w którym będą powstawać magazyny tego typu.
Magazyny energii cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a zwiększające się zapotrzebowanie na tego typu instalacje przy ograniczonej zdolności produkcyjnej może prowadzić do ich niedoboru. W odpowiedzi na te wyzwania coraz więcej producentów rozważa wykorzystanie do budowy systemów magazynowania energii częściowo zużytych baterii z pojazdów elektrycznych – komponentów, które mimo pewnego zużycia – uniemożliwiającego dalsze wykorzystanie w motoryzacji – nadal nadają się do ponownego użycia w stacjonarnych magazynach energii.
W Biberist koło Zurychu firma Libattion otworzyła właśnie największą w Europie fabrykę produkującą magazyny energii z baterii pochodzących z recyclingu. Obiekt o powierzchni 7 tys. m2 ma wysoki stopień automatyzacji, co umożliwia seryjną produkcję magazynów energii na dużą skalę.
W ostatnich latach Libattion odnotował stopniowy wzrost produkcji magazynów energii – z 7 MWh w 2022 r., przez 12 MWh w 2023 r., do 27 MWh w 2024 r. Teraz szwajcarska firma ma zanotować duży skok w tym zakresie. Nowa fabryka ma osiągnąć roczną zdolność produkcyjną na poziomie 500 MWh do 2026 r., z możliwością zwiększenia jej do 1 GWh.
Nowa fabryka została zlokalizowana na terenie należącym do firmy Librec, zajmującej się recyklingiem baterii, co pozwoli na stworzenie regionalnych synergii w łańcuchu dostaw i wartości. Dzięki tej współpracy Libattion liczy na wzmocnienie lokalnej produkcji oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Europy poprzez ograniczenie zależności od importu surowców potrzebnych do produkcji magazynów energii.
Modułowa konstrukcja
Szczegółowa kontrola baterii
Każda bateria, która złoży się na magazyn energii, przechodzi szczegółową kontrolę, a systemy magazynowania są wyposażone w wielowarstwowe zabezpieczenia oraz systemy ciągłego monitorowania na wszystkich etapach ich cyklu życia. Dzięki zautomatyzowanej produkcji i rygorystycznym procedurom jakościowym firma ma gwarantować najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Otwarcie zakładu w Biberist ma również na celu wzmocnienie pozycji regionu jako centrum kompetencji w zakresie technologii bateryjnych. Libattion dostrzega w rosnącym zapotrzebowaniu na magazyny energii szansę na trwały rozwój i umocnienie konkurencyjności zakładu na rynku globalnym.
Na rozwój tej zrównoważonej technologii magazynowania energii, która zmniejsza zależność od importu surowców oraz wspiera proces dekarbonizacji przemysłu, Libattion pozyskał w ubiegłym roku 14 mln euro w ramach przeprowadzonej rundy finansowania. Wśród inwestorów znalazły się hiszpańska firma z branży motoryzacyjnej Teknia, fundusz A&G Energy Transition Tech Fund, portugalski fundusz HCapital New Ideas II oraz szwajcarski dostawca energii EBL.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.