Największy producent falowników wyrzucony z SolarPower Europe

Największe europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe usunęło ze swoich szeregów firmę Huawei. Chiński gigant to największy na świecie producent falowników fotowoltaicznych, a także czołowy producent bateryjnych magazynów energii.
Informacja o usunięciu Huawei ze stowarzyszenia SolarPower Europe (SPE) pojawiła się w czasie trwania największej branżowej imprezy europejskiego sektora fotowoltaicznego, jakimi są odbywające się w Monachium targi Intersolar.
Huawei to jedna z wielu chińskich firm, które przystąpiły do SolarPower Europe. Jak podał serwis Euroactiv, Huawei miał co roku zasilać stowarzyszenie kwotą przynajmniej 60 tys. euro (około 254 tys. zł). Co więcej – chińska firma aktywnie uczestniczyła w działaniach grup eksperckich SPE w zakresie m.in. digitalizacji energetyki.
Belgowie prowadzą śledztwo
Decyzja o wykluczeniu Huawei ma być konsekwencją śledztwa prowadzonego w Belgii, związanego z przypadkami korumpowania unijnych urzędników. W ramach dochodzenia w marcu br. belgijski sąd nakazał przeszukanie biur asystentów posłów Parlamentu Europejskiego podejrzewanych o nielegalną współpracę z chińską firmą. Przeszukania związane z tą sprawą miały zostać przeprowadzone także w Portugalii – w siedzibie firmy, która miała wspierać Huawei w korumpowaniu członków Parlamentu Europejskiego.
W zeszłym miesiącu serwis Politico poinformował, że Komisja Europejska wydała zakaz spotkań swoich urzędników z przedstawicielami Huawei.
SolarPower Europe istnieje od 1985 r. i jest jedną z najstarszych na świecie organizacji zrzeszających przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii. Obecnie należy do niej około 300 firm. Usunięcie Huawei z grona członków organizacji to pierwszy taki przypadek w 40-letniej historii stowarzyszenia.
Jak dowiedział się Euractiv, usunięcie Huawei ze swoich szeregów rozważa także inne czołowe stowarzyszenie europejskiego sektora elektroenergetycznego, jakim jest Eurelectric. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na kolejnym spotkaniu Euroelectric, zaplanowanym na czerwiec.
Największy producent falowników fotowoltaicznych
Huawei to jedna z największych firm na globalnym rynku fotowoltaicznym. Chiński koncern jest m.in. największym na świecie producentem falowników solarnych. Według analityków firmy Wood Mackenzie Huawei wraz z drugim największym producentem falowników – wywodzącą się również z Chin firmą Sungrow – miały razem ponad 50% udziału w dostawach tych urządzeń na globalnym rynku PV w 2023 r. Huawei to także silny gracz na rynku bateryjnych magazynów energii.

Według danych SolarPower Europe w latach 2015-2023 sprzedaż falowników w Europie wyniosła łącznie około 350 GWac. Najwięcej tych urządzeń sprzedał Huawei (114 GWac), drugi był inny chiński producent Sungrow (54 GWac), trzecie miejsce miał niemiecki SMA (30 GWac), czwarty był izraelski SolarEdge (25 GWac), a piąty – chiński Goodwe z wynikiem 17 GWac.

SolarPower Europe apeluje o zwiększenie cyberbezpieczeństwa
Decyzja o wykluczeniu Huawei wpisuje się w pojawiające się ostatnio w europejskiej prasie głosy wskazujące na ryzyka związane ze zdalnym sterowaniem falownikami elektrowni fotowoltaicznych w Europie przez producentów z Chin. Zdominowali oni bowiem dostawy tych urządzeń do europejskich instalacji PV.
Ostatnio w tej sprawie wypowiedziało się również SolarPower Europe. Stowarzyszenie wezwało do zmian regulacji, aby zwiększyć bezpieczeństwo elektrowni fotowoltaicznych w Europie i zmniejszyć tym samym ryzyko blackoutów, których źródłem mogłyby być wyłączenia fotowoltaiki.
Więcej na ten temat w artykule: Branża fotowoltaiczna reaguje na blackout: Ograniczyć dostęp do falowników.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Chińczyk przekupuje i szpieguje? Niemożliwe….
A przypomnę, że Rober Lewandowski nie chciał mieć nic wspólnego z tą szpiegowską firmą, zerwał z nią kontakt pomimo strat 1.5mln. Jak mówił nigdy więcej z tą firmą.
A czy jeszcze siedzi w Polsce w więzieniu dyrektor handlowy oddziału polskiego Huawei złapany na szpiegostwie?
Dobrze , że na farmach PV już wymieniają falowniki z tej firmy . Bezpieczeństwo najważniejsze.
Mam wrażenie że na Polskim rynku pójdą takie pieniądze w marketing żeby to wszytko wyciszyć prawidłowo…
Czyżby widać, że te firmy , które oferują falowniki i sprzęt Huawei działają na szkodę Polski i ograniczenia bezpieczeństwa .