REKLAMA
 
REKLAMA

Gdynia chce zdekarbonizować system ciepłowniczy

Gdynia chce zdekarbonizować system ciepłowniczy
Fot. PGE Energia Ciepła

Miasto Gdynia, PGE Energia Ciepła oraz OPEC podpisały list intencyjny dotyczący dekarbonizacji systemu ciepłowniczego. Dokument ten zakłada wspólne działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, utrzymania efektywności energetycznej i unowocześnienia infrastruktury grzewczej w Gdyni i okolicznych miejscowościach.

W Gdyni powołana zostanie grupa robocza, która przeprowadzi szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną systemu ciepłowniczego. Celem będzie opracowanie rekomendacji dotyczących nowych inwestycji oraz planowanego odejścia od węgla. Zespół ma przedstawić wyniki prac do końca 2025 r.

List intencyjny został podpisany przez Miasto Gdynię, PGE Energię Ciepła (jedynego wytwórcę ciepła w Gdyni) oraz OPEC (właściciela miejskiej sieci ciepłowniczej i dystrybutora ciepła). Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek zauważyła, że miasto ma szansę stać się liderem transformacji energetycznej w Polsce, szczególnie w ciepłownictwie. Wspomniała, że Gdynia może wdrażać nowoczesne, niskoemisyjne rozwiązania, które obniżą emisje i zwiększą efektywność energetyczną.

REKLAMA

Inwestycje w gdyńskiej elektrociepłowni

W ramach procesu transformacji PGE Energia Ciepła prowadzi już konkretne inwestycje w elektrociepłowni w Gdyni. Obejmują one m.in. budowę silników gazowych w układzie kogeneracyjnym, rozwój infrastruktury gazowej oraz stworzenie instalacji wykorzystującej biomasę. Szerzej o tej inwestycji pisaliśmy w artykule: Instalacja do spalania biomasy ogrzeje mieszkańców Gdyni.

Z kolei OPEC, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej, modernizuje i rozbudowuje blisko 400 km sieci przesyłowej. Obecnie realizowane są inwestycje m.in. w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, a także wdrażane są nowoczesne technologie, takie jak zarządzanie systemem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji czy zielona pompa ciepła w Redłowie.

Nowym kierunkiem rozwoju jest wykorzystanie ciepła ze ścieków oczyszczonych. Projekt realizowany wspólnie przez PGE Energię Ciepła, OPEC i PEWIK Gdynia zakłada odzysk energii odpadowej i ponowne jej wykorzystanie w systemie grzewczym. Rozwiązanie to ma wspierać ideę gospodarki obiegu zamkniętego i przyczynić się do dalszej redukcji emisji.

Kolejny krok w kierunku zielonej transformacji

Podpisany dokument wpisuje się w strategię Gdyni dotyczącą zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowe działania obejmują rozwój sieci ciepła systemowego, eliminację niskiej emisji i zapewnienie mieszkańcom dostępu do ekologicznego źródła ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

REKLAMA

Podpisanie listu intencyjnego stanowi kontynuację wcześniejszych działań – w tym porozumienia z kwietnia 2025 r. między OPEC i PGE Energię Ciepła, które ma na celu rozwój rynku ciepła w regionie. Partnerzy zapowiadają dalsze inwestycje i działania edukacyjne, wspierające świadomość ekologiczną mieszkańców.

Celem wszystkich sygnatariuszy porozumienia jest nie tylko modernizacja infrastruktury, ale również stworzenie przyjaznego środowisku i konkurencyjnego cenowo systemu ciepłowniczego, zgodnego z unijnymi i krajowymi wymogami efektywności energetycznej.

Produkcja ciepła w wysokosprawnej kogeneracji

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, z dwiema elektrociepłowniami w Gdańsku i Gdyni, jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji w tych miastach oraz największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i Gminie Kosakowo. PGE Energia Ciepła jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji.

OPEC natomiast realizuje założenia swojej strategii na lata 2023–2040, koncentrując się na redukcji śladu węglowego, inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz cyfryzacji systemów zarządzania.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady