

Budowa drugiego stopnia wodnego na Wiśle jest bliżej realizacji. Realizacja tej inwestycji, w sprawie której porozumieli się dzisiaj przedstawiciele kluczowych ministerstw, to m.in. dodatkowe źródło energii odnawialnej.
Spirvent to polski pionier w obszarze produkcji falowników fotowoltaicznych. Czy może zdobyć swój udział w rynku, który jest zdominowany przez uznane i rozwijane od lat, zagraniczne technologie? – Wiemy, jak się konstruuje falowniki i wiemy, jak będzie się to robić za kilka lat – zapewnia w wywiadzie dla Gramwzielone...
Agrofotowoltaika – takim terminem Fraunhofer ISE określił jednoczesne wykorzystanie ziemi pod uprawy rolne i do produkcji energii słonecznej – znacząco zwiększa korzyści z wykorzystania dostępnych gruntów. Niemiecki instytut te korzyści policzył na pilotażowym projekcie.
Kluczowym kierunkiem bieżącej aktywności badawczo-rozwojowej ZPUE jest temat magazynowania energii i wdrożenie na rynek rozwiązania Smart Power Station, które ma zmienić obecne, konwencjonalne podejście do przetwarzania i dystrybucji energii...
Ministerstwo Energii przedstawiło propozycje cen referencyjnych dla aukcji na 2018 r., tj. cen, których nie będzie można przekroczyć w składanych ofertach za sprzedaż energii w przyszłorocznych aukcjach dla poszczególnych grup technologii OZE – jeśli aukcje dla nich zostaną przeprowadzone...
W tym roku polski rząd nie przeprowadził żadnej transgranicznej aukcji OZE z sąsiednim krajem Unii Europejskiej, mimo, że miał takie plany, na co wskazywał opublikowany w ubiegłym roku projekt stosownego rozporządzenia. Takiej aukcji nie można się spodziewać również w roku 2018.
Hiszpański koncern Iberdrola poinformował o planach zamknięcia ostatnich elektrowni węglowych w celu zmniejszenia generowanych emisji CO2. W całą sprawę wmieszał się jednak hiszpański rząd, który chce pokrzyżować plany Iberdroli.
Słowenia dołącza do grona europejskich krajów, które przygotowały plan wycofania możliwości rejestracji aut z tradycyjnym napędem. Do tej pory takie deklaracje, w różnej perspektywie czasowej, złożyły m.in. Norwegia, Holandia, Austria, Francja czy Wielka Brytania.
„Wydobycie”, czy jak mówią inni „wykopanie” bitcoinów oraz obrót nimi pochłania już rocznie tyle energii, co średniej wielkości państwo. Weryfikacja tylko jednej bitcoinowej transakcji to odpowiednik miesięcznego zużycia prądu przez średnią polską rodzinę. Jak to się dzieje? Wyjaśniamy.
W ubiegłym miesiącu elektrownie wiatrowe w Polsce wyprodukowały niemal o połowę energii więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak dotąd w żadnym miesiącu udział generacji wiatrowej w produkcji energii elektrycznej w Polsce nie był tak wysoki.
Kolejne województwo ma własną uchwałę antysmogową. Dzisiaj radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęli przepisy, które docelowo zmierzają do wprowadzenia zakazu palenia węglem we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach.
Władze hiszpańskiego regionu Aragonia poinformowały o nadaniu specjalnego statusu inwestycji polegającej na budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy sięgającej 549 MW. Po uruchomieniu będzie to największy park fotowoltaiczny w Europie i jeden z największych na świecie.
W pierwszej połowie 2017 roku przeciętne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej spadły w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wśród krajów UE, w których odnotowano w tym czasie wzrost cen prądu, znalazła się Polska...
Kolejna spółka wodno-kanalizacyjna w województwie zachodniopomorskim zyskała instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym pomniejszy koszty swojej działalności.