Orlen kupił pierwsze samochody elektryczne

Orlen kupił pierwsze samochody elektryczne
Fot. Nissan

Dziewięć Nissanów Leaf, które trafiły do floty PKN Orlen, zostanie przeznaczonych na potrzeby codziennych obowiązków służbowych pracowników firmy. Celem jest budowanie świadomości na temat elektromobilności zarówno wśród pracowników koncernu, jak i innych użytkowników dróg  pojazdy zostaną oznakowane tak, by informowały o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych pod marką PKN Orlen.

– Do wszystkich projektów podchodzimy kompleksowo. Wzbogacenie naszej floty o samochody elektryczne traktujemy jako uzupełnienie przyjętej strategii rozwoju elektromobilności. Jej pierwszym etapem jest plan budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Do końca 2019 roku pod marką Orlen powstanie 50 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Docelowo liczba ta wzrośnie do 150. Liczymy, że będą z nich korzystali również nasi pracownicy – komentuje Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds.Energetyki.

W ubiegłym roku PKN Orlen wybrał wykonawców stacji ładowania, które mają stanąć na stacjach koncernu paliwowego w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Punkty szybkiego ładowania powstaną łącznie w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach jak i przy trasach tranzytowych. W  pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, koncern paliwowy deklaruje uruchomienie około 50 ładowarek.

Zakończone postępowanie przetargowe obejmowało wybór dostawców stacji ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW. Zadaniem wyłonionych podmiotów jest przygotowanie projektu, dostarczenie ładowarek, ich instalacja oraz serwis.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych, które staną na stacjach Orlenu, dostarczą niezależnie firmy ABB, Ekoenergetyka-Polska oraz Efacec.

REKLAMA

Punkty ładowania PKN Orlen mają obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.

Na stacjach grupy Orlen działają ponadto pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla – na stacji w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, a także w Niemczech – w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii.

Orlen planuje rozwój sieci punktów ładowania także w Czechach, gdzie postawi je na stacjach Benzina wspólnie z koncernem energetycznym CEZ. Obecnie działają tam trzy stacje ładowania, a w najbliższych latach ma pojawić się nawet kilkadziesiąt nowych.

Na stacjach wchodzących w skład grupy paliwowej dostępne są również inne paliwa alternatywne. W Niemczech na stacjach sieci Star w Mülheim i Wolfsburgu działają dwa testowe punkty dla aut zasilanych wodorem. Ponadto na 35 stacjach koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o