Norwegia: sprzedaż elektrycznej Tesli wystrzeliła w górę

Norwegia: sprzedaż elektrycznej Tesli wystrzeliła w górę
Tesla Model S. Foto: Tesla

{więcej}W marcu 2014 roku sprzedano w Norwegii 1493 modeli elektrycznego auta Tesla S. Jest to aż 10,8% wszystkich nowych aut kupionych w tamtym miesiącu przez Norwegów.

Jedną z rzeczy, która powoduje, że elektryczna Tesla S jest tak popularna u Norwegów, jest z pewnością dbałość tego narodu o środowisko. Jednak kolejnym równie ważnym czynnikiem jest ekonomika, która przyczynia się niewątpliwe do wzrostu sprzedaży aut elektrycznych w tym kraju.

Dodatkowo norewskie państwo bardzo skutecznie zachęca swoich obywateli do zakupu ekologicznych aut typu plug-in. Każdy nabywca Tesli S jest zwolniony z wysokiego podatku, który płacą osoby kupujące auta spalinowe, może ponadto bezpłatnie korzystać z płatnych dróg, bus pasów oraz nie płaci za parkowanie na publicznych parkingach. Ulgi podatkowe przysługujące właścicielom elektrycznych samochodów w Norwegii mogą sięgać nawet 125 tysięcy USD, podczas gdy koszt samego samochodu wynosi tylko 103 tys. USD.

REKLAMA
REKLAMA

Rząd Norwegii, zachęcony ogromnym zainteresowaniem autami elektrycznymi, zobowiązał się dalej promować ulgami elektryczną Teslę aż do 2017 roku lub do chwili, gdy sprzedaż Tesli S sięgnie w Norwegii 50 tysięcy sztuk. Ekologiczni Norwegowie coraz bardziej zbliżają się do tej okrągłej sumy, ponieważ po norweskich drogach jeździ już 26 tysięcy elektrycznych aut, co daje aż 20,3% udział w sprzedaży całkowitej.

Poniżej prezentujemy wyniki sprzedażowe z nowerweskiego rynku aut typu plug-in za miesiąc marzec 2014 r.

gramwzielone.pl