Chińskie autobusy elektryczne dotarły do Polkowic

Chińskie autobusy elektryczne dotarły do Polkowic
Busnex Poland

Po sześciu miesiącach od podpisania umowy Busnex Poland, przedstawiciel największego producenta autobusów i autokarów na świecie, firmy Yutong Bus, dostarczył dziewięć elektrycznych autobusów miejskich do Polkowic. Pojazdy po przejściu procedury dopuszczenia do ruchu rozpoczną regularne kursy.

Dziewięć zeroemisyjnych, niskopodłogowych autobusów Yutong E10 o długości 10 metrów gmina Polkowice zakupiła za 18,8 mln zł, z czego 4,5 mln zł przeznaczy samorząd ze swojego budżetu, a pozostałe 14,3 mln zł pokryją środki z dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Umowa na zakup pojazdów została podpisana w połowie października 2020 r.

Elektrobusy Yutong E10 dla Polkowic są wyposażone w baterie o pojemności 422 kWh i mają zasięg ponad 300 km na jednym ładowaniu. Pojazdy mają zużywać średnio 0,76 kWh energii na 1 km.

REKLAMA

– Po dostawie elektrycznego autobusu dla gminy Bobowa zamówienie dla Polkowic jest drugim zrealizowanym przez Busnex Poland w naszym kraju. Cieszymy się, że produkty Yutong znajdują kolejnych nabywców i budzą coraz większe zainteresowanie na polskim rynku. Co ważne, oferowane przez nas pojazdy są najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem zarówno pod względem kosztów zakupu, jak i utrzymania, ale przede wszystkim przekonują jakością oraz innowacyjnością – zapewnia Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland.

Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic, podkreśla, że dzięki zakupowi dziewięciu elektrycznych autobusów Yutong Polkowice stały się jednym z liderów zrównoważonego transportu miejskiego w Polsce. Już połowa floty samorządowego Zakładu Komunikacji Miejskiej ma napęd elektryczny.

REKLAMA

Autobusy Yutong E10, które będą wozić mieszkańców Polkowic, w Europie są użytkowane m.in. w  Londynie. W ubiegłym miesiącu chiński producent dostarczył do Danii 55 pojazdów E12, większego brata modelu E10. Dzięki temu udział rynkowy elektrycznych autobusów Yutong w Danii przekroczył 60 proc.

Yutong Bus to największy na świecie dostawca autobusów i autokarów, wprowadzający pionierską technologię pojazdów zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Jest to jednocześnie pierwszy chiński producent, który wprowadził na rynek autobusy w pełni zasilane energią elektryczną.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady produkcyjne, które zapewniają maksymalną dzienną zdolność produkcyjną na poziomie aż 445 autobusów. Producent realizuje zamówienia w ramach 5 procedur – produkcja części, podwozie, spawanie, lakierowanie i montaż końcowy – na 15 liniach produkcyjnych oraz przeprowadza końcowe testy drogowe ponad 70 tys. autobusów rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.