Na Politechnice Krakowskiej powstał Buzz – auto elektryczne dla niepełnosprawnych

Na Politechnice Krakowskiej powstał Buzz - auto elektryczne dla niepełnosprawnych
Buzz - miejskie elektryczne auto dla niepełnosprawnych. Źródło: www.pk.edu.pl

{więcej}Na Politechnice Krakowskiej skonstruowano pierwsze w Polsce aut elektryczne przystosowane całkowicie do potrzeb osób niepełnosprawny poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Twórcami elektrycznego autka o nazwie Buzz są pracownicy Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Jak mówią twórcy Buzza, założeniem projektu było, aby pojazd był tani, wydajny i odpowiednio przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ponieważ takich aut brakuje nie tylko w naszym kraju.

REKLAMA

Elektryczny Buzz został wykonany z kompozytowego materiału, dzięki czemu waży zaledwie 200 kg. Lekkość auta ma w tym wypadku ogromne znaczenie ponieważ jest on zasilany elektrycznie. Akumulator, który doładujemy ze zwykłego, domowego gniazdka, pozwoli na pełnym ładowaniu przejechać około 50 km. Zasięg nie jest może porywający, ale pamiętajmy, że Buzz jest autem miejskim. Jego maksymalna prędkość wynosi 40 km/h. Wymiary pojazdu to 1,55 m szerokości i 2,2 m długości.

REKLAMA

Konstrukcja pojazdu pozwala na to, aby kierowca poruszjący się na wózku inwalidzkim nie musiał się z niego przesiadać, a po prostu wjechał nim do środka auta. Tylne drzwi Buzza rozkładają się w taki sposób, aby zapewnić wygodny podjazd. System sterowania jest zaprojektowany tak, by można było kierować pojazdem wyłącznie przy użyciu rąk.

Źródło: Politechnika Krakowska

Jak poinformowali konstruktorzy pojazdu, przygotowanie prototypu Buzza kosztowało 25 tys. zł., natomiast w seryjnej produkcji wartość auta powinna być znacznie niższa. Wygląd pojazdu będzie chroniony na terenie całej Unii Europejskiej – zgłoszono go już bowiem do ochrony jako Zarejestrowany Unijny Wzór Przemysłowy.

gramwzielone.pl