Dotacje na elektryczne autobusy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dotacje na elektryczne autobusy w Ostrowcu Świętokrzyskim
NFOŚiGW

Ostrowiec Świętokrzyski kupi 9 autobusów o napędzie elektrycznym wraz ze stacjami ładowania. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w sumie około 19,3 mln zł. Pojazdy zaczną jeździć po miejskich drogach z początkiem 2024 roku.

W ramach przekazanego budżetu (dotacja z NFOŚiGW sięgnie 15,6 mln zł, a pożyczka wyniesie około 3,7 mln zł) Ostrowiec Świętokrzyski kupi 9 autobusów o napędzie elektrycznym wraz z wyposażeniem. 8,5-metrowe, niskopodłogowe i dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami pojazdy będą mogły przewieźć do 50 pasażerów. Planowany roczny przebieg każdego z autobusów to 40 tys. km/rok.

Będą też stacje ładowania

REKLAMA

Ładowanie elektryków będzie możliwe dzięki kupnie i montażowi 9 punktów ładowania – oprócz jednego, który postawiony będzie w zajezdni autobusowej przy ul. Świętokrzyskiej, pozostałe znajdą się na terenie bazy operatora przy ul. Jana Samsonowicza.

Ponadto w ramach projektu zaplanowano specjalistyczne przeszkolenie 30 osób z zespołu obsługi technicznej oraz kierowców.

REKLAMA

Czystsze powietrze i mniej hałasu

Wprowadzenie do ruchu autobusów nie tylko zwiększy komfort przejazdów mieszkańców Ostrowca, ale też będzie miało pozytywny wpływ na jakość powietrza miejskiego – pozwoli na redukcję emisji tlenków azotu oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10). Realizacja projektu spowoduje także zmniejszenie poziomu hałasu drogowego w mieście.

Umowy regulujące przekazanie wsparcia finansowego dla Ostrowca Świętokrzyskiego zostały podpisane 15 listopada w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.