Gdański magistrat sprawdzi samochody elektryczne

Gdański magistrat sprawdzi samochody elektryczne
Foto: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Urzędnicy z gdańskiego magistratu testują dwa elektryczne Nissany Leaf, które otrzymali od koncernu energetycznego Energa. Jeśli przekonają się do elektrycznych aut, jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na zakup czterech tego typu pojazdów. 

Jak do tej pory w Gdańsku zarejestrowano już 30 samochodów elektrycznych i 26 hybryd. Wkrótce w mieście mają się pojawić również pierwsze, publiczne stacje ładowania. Będą zlokalizowane w pobliżu instytucji, których przedstawiciele mają korzystać z elektryków. 

Partnerem władz Gdańska przy budowie stacji ładowania może być mająca siedzibę w tym mieście Energa, która pożyczyła swoje elektryczne auta miejskim urzędnikom. 

REKLAMA

Gdański magistrat chce zwolnić właścicieli elektrycznych aut z opłat za parkowania w centrum miasta, w pobliżu stacji ładowania.

REKLAMA

Podobne regulacje wprowadził już Sopot. Tam właściciele elektrycznych pojazdów posiadający wydany przez miasto identyfikator nie muszą płacić za parkowanie w centrum. Ulgę wprowadzono jednak tylko dla mieszkańców Sopotu. 

Zwolnienie z opłat za parkowanie samochodów elektrycznych w centrum miasta ma w tym roku wprowadzić również Gdynia. 

Przetarg na zakup elektrycznych aut władze Gdańska mają ogłosić jeszcze w tym roku i zapowiadają, że z elektrycznych aut będą korzystać pracownicy gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz straż miejska. 

Leaf to obecnie najczęściej kupowany samochód elektryczny na świecie. W Polsce jego cena zaczyna się od ponad 120 tys. zł. Koszt eksploatacji elektrycznego Leafa to ok. 7 zł wydane na energię niezbędną do przejechania 100 km. 

gramwzielone.pl