Kia rozpoczyna produkcję pierwszego elektrycznego auta na eksport

Kia rozpoczyna produkcję pierwszego elektrycznego auta na eksport
Hannah Yoon, flickr cc

W zakładach w koreańskim Gwangju Kia rozpoczęła produkcję swojego pierwszego całkowicie elektrycznego modelu przeznaczonego na eksport – Kia Soul EV. Pierwsze elektryczne modele Kia będą wkrótce dostępne w USA. 

Kia Soul z napędem elektrycznym będzie wyposażona w silnik o mocy 110 KM umożliwiający osiągnięcie momentu obrotowego 285 Nm. Prędkość maksymalna wyniesie 145 km/h, a przyspieszenie do „setki” będzie osiągalne w 11,2 s.

Elektryczna Kia Soul będzie wyposażona w akumulatory litowo-jonowe o pojemności 27 kWh, co ma pozwolić na przejechanie na jednym ładowaniu do 212 km. 

REKLAMA

Bateria ma być dodatkowo ładowana w trakcie jazdy dzięki systemowi pozwalającemu na odzyskiwanie energii elektrycznej w trakcie nie tylko hamowania, ale i spokojnej jazdy. 

REKLAMA

Naładowanie baterii Kia Soul EV podczas postoju, za pomocą gniazdka podłączonego do standardowej domowej sieci, zajmie do 5 godzin. Przy zastosowaniu ładowania prądem stałym 50 kW czy 100 kW naładowanie akumulatora do 80% pojemności ma zająć ok. pół godziny. 

Kia Soul EV to pierwszy elektryczny model koreańskiego koncernu przeznaczony na eksport. Kia produkuje już elektryczne modele Venga EV i Ray EV. Są one jednak przeznaczone tylko na rynek koreański. 

W tym roku Kia chce sprzedać 5 tysięcy egzemplarzy elektrycznego Soul EV. 

gramwzielone.pl