Panasonic zainwestuje w ogromną fabrykę magazynów energii

Panasonic zainwestuje w ogromną fabrykę magazynów energii
Windell Oskay, flickr cc

Japoński koncern zaangażuje się w projekt „Gigafactory” – ogromnej fabryki baterii, którą w USA chce zbudować amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla Motors. 

Szczegóły współpracy pomiędzy Teslą i Panasonic nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że Tesla do wspólnego przedsięwzięcia dostarczy teren i infrastrukturę produkcyjną, a Panasonic dostarczy swoje technologie. 

Nie jest jeszcze znana lokalizacja fabryki, a Tesla rozważa potencjalne lokalizacje w Nevadzie, Nowym Meksyku, Arizonie lub Teksasie. Wiadomo, że pracę w niej ma znaleźć 6,5 tys. osób, produkcja ma ruszyć w 2017 roku, a pełna zdolność produkcyjna na poziomie 50 GWh baterii/rok ma zostać osiągnięta 3 lata później. 

REKLAMA
REKLAMA

Tesla zakłada, że dzięki produkcji baterii w „Gigafactory”, obniży koszt zestawów baterii montowanych w jej samochodach elektrycznych o ponad 30%. Dzięki temu możliwe będzie m.in zapowiadane przez Teslę wypuszczenie na rynek swojego kolejnego elektrycznego Modelu 3, który ma kosztować w USA ok. 35 tys. dolarów i którego zasięg ma wynosić 200 mil. 

Projekt o nazwie „Gigafactory” ma pochłonąć 5 mld dolarów. Tesla chce sfinansować ogromną inwestycję częściowo poprzez emisję obligacji o wartości 1,6 mld dol.Udział finansowy Tesli w projekcie „Gigafactory” ma wynieść w sumie ok. 2 mld dol., a Elon Musk, właściciel Tesli, zapowiada poszukiwania kolejnych partnerów. 

Na produkcji w „Gigafactory” i obniżeniu kosztów baterii może skorzystać też branża energii odnawialnej. Tanie baterie są niezbędne, aby rozwijać off-gridowe technologie produkcji energii. Baterie z „Gigafactory” Elon Musk będzie mógł wykorzystać nie tylko w Tesli, ale także w innej ze swoich firm – SolarCity, która montuje w USA małe instalacje fotowoltaiczne. 

gramwzielone.pl