Częstochowa kupuje hybrydowe autobusy

Częstochowa kupuje hybrydowe autobusy
Fot. Solbus

Jeszcze w tym roku tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie wzbogaci się o 40 autobusów z hybrydowym napędem gazowo-spalinowym.

Inwestycję wartą 65,85 mln zł sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Gazela – niskoemisyjny transport miejski”, który jest realizowany w ramach tzw. Systemu zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme).

Jak podają lokalne media, autobusy marki Solbus dostarczy firma Lider Trading z Solca Kujawskiego. Hybrydy mają pojawić się w Częstochowie za cztery miesiące, a obecnie trwa budowa dwóch prototypów, które do połowy września mają uzyskać homologację.

REKLAMA

Częstochowa jest także bliska rozstrzygnięcia przetargu na zakup metanu i budowę stacji do tankowania hybryd. Oferty opiewające na około 50 mln zł w przetargu złożyły firmy Milmet Vitkovice z Sosnowca i Górnośląski Zakład Obsługi Gazownictwa z Zabrza, a obecnie częstochowski magistrat czeka na uprawomocnienie się wyroku na skutek złożonego odwołania.  

REKLAMA

Firma Lider Trading informuje na swojej stronie internetowej, że oprócz hybryd gazowo-spalinowych ma w ofercie także autobusy elektryczne, które oferuje we współpracy z niemiecką firmą eBus GmbH.

W rozstrzygniętym w ubiegłym roku pierwszym konkursie w ramach programu „Gazela – niskoemisyjny transport” dofinansowanie – oprócz Częstochowy – otrzymała Gdynia, która za ponad 15 mln zł kupi hybrydowe autobusy zasilane CNG. Na liście rezerwowej znalazły się w pierwszej kolejności Warszawa z wnioskiem na ponad 80 mln zł, a następnie Zamość, Kraków, Słupsk i Radom.

Dofinansowanie przyznane w I konkursie w ramach programu „Gazela” umożliwia pokrycie z dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

gramwzielone.pl