Dotacja na stacje ładowania przy autostradach A1 i A2

Dotacja na stacje ładowania przy autostradach A1 i A2
Unsplash

Jeden z państwowych operatorów sieci dystrybucyjnej otrzyma dotację z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przebudowę infrastruktury sieciowej. Ma zwiększyć możliwości przyłączenia punktów szybkiego ładowania przy autostradach przebiegających przez trzy województwa.

Energa-Operator SA otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację na przebudowę pięciu Głównych Punktów Zasilania (GPZ), aby umożliwić przyłączenie stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w 16 Miejscach Obsługi Pasażerów. Znajdują się one przy autostradach A1 oraz A2 na terenie województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego.

Fundusz informuje, że przebudowa w trybie „zaprojektuj i wybuduj” obejmie punkty zasilania: GPZ Lisewo, GPZ Toruń Bielawy, GPZ Kraski, GPZ Słupca oraz GPZ Krągola. Wybrani przez beneficjenta wykonawcy w ramach udzielonego zamówienia mają opracować projekty budowlane, kosztorysy inwestorskie oraz uzyskać wszystkie pozwolenia, opinie i uzgodnienia niezbędne do wykonania robót budowlanych.

REKLAMA

Zakres prac

Na każdej ze stacji zostaną zamontowane dwa transformatory WN i SN (wysokiego i średniego napięcia) TR 110/15 kV o mocy od 16 do 40 MVA, odpowiednio zabezpieczone, z niezbędną automatyką i urządzeniami dodatkowymi. Obok znajdą się rozdzielnie WN i SN oraz odpowiednie powiązania kablowe. W ramach inwestycji zaplanowano również dostosowanie budynków, przygotowanie terenów, przeprowadzenie pomiarów i badań, rozruch oraz dopuszczenie do funkcjonowania nowej infrastruktury.

Obszar modernizowanych Głównych Punktów Zasilania ma być chroniony przez systemy zabezpieczenia technicznego składające się z systemów czujników i alarmów.

REKLAMA

Inwestycje mają się zakończyć w grudniu 2025 roku. Ich koszt powinien sięgnąć około 32,7 mln zł, z czego unijna dotacja wyniesie 19,6 mln zł. Dofinansowanie zostało przyznane przez NFOŚiGW w ramach programu „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych” realizowanego ze środków Funduszu Modernizacyjnego.

Ponad 1,7 mld zł na rozwój sieci

Alicja Barbara Klimiuk, prezes Energi-Operatora, informuje, że nakłady, które kierowana przez nią spółka przeznaczy na rozwój sieci, wynoszą co roku około 1,4 mld zł, natomiast w tym roku będą wyższe i przekroczą 1,7 mld zł.

W Energa-Operator jesteśmy obecnie na etapie wdrażania nowego systemu dyspozytorskiego. Dostosowujemy naszą infrastrukturę do standardów sieci inteligentnej. Do 2026 roku mamy w planach montaż liczników zdalnego odczytu u wszystkich naszych klientów – informuje Alicja Barbara Klimiuk.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.