Prawie 2 tys. nowych elektryków w maju

Prawie 2 tys. nowych elektryków w maju
Pixabay

W Polsce od początku tego roku liczba samochodów z wyłącznie elektrycznym napędem wzrosła o ponad 9 tys., co stanowi znaczącą poprawę względem liczby rejestracji elektryków z analogicznego okresu zeszłego roku. W tym wyłącznie w ubiegłym miesiącu przybyło niemal 2 tys. elektryków.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) informują, że na koniec zeszłego miesiąca w naszym kraju zarejestrowanych było w sumie 42 859 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (Battery Electric Vehicles – BEV). W okresie od stycznia do końca maja br. przybyło o 9134 elektryków, czyli o 71 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wyłącznie w maju liczba BEV zwiększyła się o 1933.

Na koniec zeszłego miesiąca w naszym kraju zarejestrowane były 76 683 samochody osobowe z napędem elektrycznym, z czego wyłącznie w maju przybyło 2988 pojazdów. Flota w pełni elektrycznych aut liczyła 38 671 pojazdów, a hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 38 012.

REKLAMA

Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 4188, z czego BEV stanowiły ponad 99 proc. Rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja składała się z 17 452 pojazdów. Z kolei liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych powiększyła się do 556 218. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 885 sztuk.

Przybywa stacji szybkiego ładowania

Według danych PSPA i PZPM na koniec maja w Polsce funkcjonowało 2836 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5597 punktów). 31 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W maju uruchomiono 68 nowych ogólnodostępnych stacji ładowania (157 punktów).

REKLAMA

Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, odnotowuje, że operatorzy infrastruktury ogólnodostępnej instalują coraz więcej szybkich stacji ładowania prądem stałym.

– Od początku roku ich udział w sieci ładowarek wzrósł z 29 proc. do 31 proc. Od stycznia do maja uruchomiono 93 stacje DC i 110 stacji AC. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że inwestycje w urządzenia tej pierwszej kategorii wiążą się ze znacznie wyższymi nakładami finansowymi, a proces przyłączania szybkich ładowarek co do zasady trwa dłużej – mówi Maciej Mazur.

Z kolei Jakub Faryś, prezes PZPM, podkreśla, że w przypadku samochodów osobowych wzrost rok do roku jest blisko dwukrotny i że ta tendencja utrzymuje się przez ostatnie miesiące.

– Jeżeli chodzi o pojazdy dostawcze, liczba ich rejestracji rośnie znacznie dynamiczniej i tylko w samym maju – w porównaniu z majem ubiegłego roku – wyniosła 200 proc. Jeśli popatrzymy na rejestracje pojazdów elektrycznych powyżej 3,5 t, to widać, że wzrosty są na poziomie 4 tys. procent. Oczywiście ciągle jeszcze mówimy o stosunkowo małych liczbach, ale skala wzrostu pokazuje, jak bardzo dynamicznie rośnie ta część rynku. Cieszy również, że po okresowym spadku rośnie liczba elektrycznych autobusów, które trafiają ulice polskich miast – mówi Jakub Faryś.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.