Norwegia może zakazać sprzedaży aut spalinowych

Norwegia może zakazać sprzedaży aut spalinowych
Fot. Norsk Elbilforening, flickr cc

Norweskie partie polityczne miały porozumieć się w celu zakazania sprzedaży aut z tradycyjnymi silnikami już w roku 2025. Norwegia już teraz jest europejskim liderem w zakresie elektrycznej motoryzacji.

Obecnie w Norwegii jest zarejestrowanych, według European Alternative Fuels Observatory (EAFO), około 2,5 mln samochodów. Coraz większy udział w norweskim rynku motoryzacyjnym mają auta elektryczne. Ich właściciele mogą korzystać z ulg podatkowych i wielu preferencji w ruchu drogowym – m.in. zwolnień z opłat za wjazd do centów miast, opłat za parkowanie, opłat za korzystanie z autostrad, możliwości korzystania z buspasów, czy darmowego ładowania w wybranych stacjach.

Dzięki temu sprzedaż elektryków w Norwegii systematycznie rośnie. W 2011 r. zarejestrowano tam 2 tys. samochodów na prąd, w 2012 r. 4,5 tys., w 2013 r. 8,5 tys., w 2014 r. niemal 20 tys., a w ubiegłym roku aż 35,6 tys., z czego większość stanowiły auta całkowicie elektryczne (EV), a tylko 7,8 tys. auta hybrydowe w wersji plug-in (PHEV). W tym roku, w I kwartale, w Norwegii zarejestrowano już 8,8 tys. EV i 6,7 tys. PHEV.

REKLAMA

Szacuje się, że obecnie już niemal 1/4 aut w Norwegii to pojazdy elektryczne, a teraz kraj, który swoje bogactwo zbudował na wydobyciu ropy naftowej i gazu, chce pójść dalej. „The Independent” podaje, powołując się na norweskie media, że w kwestii zakazu sprzedaży aut spalinowych porozumiały się główne norweskie partie.

Według „The Independent”, w norweskiej polityce osiągnięto konsensus co do stopniowego odchodzenia od wykorzystania paliw w transporcie drogowym, a docelowo po norweskich drogach mają jeździć tylko auta elektryczne.

REKLAMA

Warto dodać, że energia zasilająca pojazdy elektryczne w Norwegii niemal w całości pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ich udział w norweskim miksie energetycznym sięga 99 proc., co jest zasługą głównie elektrowni wodnych.

W ubiegłym roku drugim, po VW e-Golf, najczęściej kupowanym autem elektrycznym (bez uwzględnienia PHEV) w Norwegii była Tesla Model S ze sprzedażą ponad 4 tys. aut. Tak szef Tesli Elon Musk podsumował na Twitterze inforamcję o planowanym zakazie sprzedaży aut spalinowych w Norwegii:

Just heard that Norway will ban new sales of fuel cars in 2025. What an amazingly awesome country. You guys rock!! pic.twitter.com/uAXuBkDYuR

— Elon Musk (@elonmusk) 3 czerwca 2016

gramwzielone.pl