Chiny chcą zakazać sprzedaży aut spalinowych

Chiny chcą zakazać sprzedaży aut spalinowych
Fot. Ernie, flickr cc

Chiński rząd rozważa wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży aut z napędem spalinowym. Podobne deklaracje złożyło już kilka krajów. Jednak to decyzja Pekinu może zmienić historię motoryzacji, przyspieszając jej elektryfikację. 

Chiny to największy rynek motoryzacyjny i największy na świecie konsument ropy. W ubiegłym roku wyprodukowano tam 28 mln samochodów, co stanowi ok. 1/3 globalnej produkcji.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych w Chinach wpłynęłoby na losy wszystkich największych producentów aut i przyspieszyłoby elektryczną rewolucję w motoryzacji.

REKLAMA

Przedstawiciele rządu Chin poinformowali, że obecnie prowadzą analizy tego, jak taka decyzja wpłynie na chińską gospodarkę, jednak nie podjęli jeszcze decyzji co do daty wprowadzenia zakazu.

Pierwszym koncernem motoryzacyjnym, który zdecydował o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2019, wyłącznie nowych modeli napędzanych całkowicie lub częściowo, w układach hybrydowych, energią elektryczną, jest Volvo – należące do wywodzącego się z Chin koncernu Geely. Cel chińskiej firmy to sprzedaż miliona samochodów elektrycznych w roku 2025.

REKLAMA

Do tego czasu udział aut hybrydowych i napędzanych wyłącznie energią elektryczną ma wzrosnąć w Chinach przynajmniej do około 20 proc.

Jak informuje BBC, propozycje Pekinu to wprowadzenie obowiązku sprzedaży przynajmniej 8 proc. aut elektrycznych lub hybryd typu plug-in już w przyszłym roku, a następnie zwiększenie tego obowiązku do 12 proc. do roku 2020.

Ostatnio decyzję o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2020, wyłącznie modeli napędzanych w całości lub częściowo energią elektryczną podjął Jaguar.

Zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowymi mają m.in. Holandia i Norwegia (od roku 2025), Niemcy i Indie (od 2030 r.), Szkocja (od 2032 r.), a także Wielka Brytania i Francja (od 2040 r.). 

red. gramwzielone.pl