Holendrzy postawią w Niemczech stacje ładowania. 250 km w 20 minut

Holendrzy postawią w Niemczech stacje ładowania. 250 km w 20 minut
Fot. Fastned

Niemiecki rząd rozdziela dofinansowanie w ramach federalnego programu, którego celem jest budowa sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Zastosowane technologie mają pozwolić na zwiększenie zasięgu elektryków nawet o 250 km zaledwie w 20 minut.

W lutym br. Bruksela zgodziła się na pomoc publiczną w ramach programu budowy stacji ładowania, który zgłosił rząd Niemiec. Budżet tego programu, którego realizację przewidziano na lata 2017-19, sięga 300 mln euro. Dzięki temu powstać ma 15 tys. stacji ładowania. 

– Ten program ma rozwiązać problem „jajka i kury”, w sytuacji, w której ludzie nie chcą kupować samochodów elektrycznych ze względu na brak infrastruktury ładowania, a inwestorzy nie chcą budować stacji ładowania ze względu na małą liczbę samochodów elektrycznych – komentuje holenderska firma Fastned, która jest jednym z beneficjentów programu realizowanego przez rząd Angeli Merkel.

REKLAMA

Fastned otrzymał od niemieckiego rządu 4,1 mln euro na budowę 25 stacji szybkiego ładowania mających powstać przy niemieckich drogach. Rządowe subsydia pokryją do 40 proc. koszów inwestycji.

Holendrzy zapewniają, że stacje zostaną wyposażone w technologię umożliwiającą zwiększenie zasięgu samochodu elektrycznego o 250 km, ładując go zaledwie przez 20 minut. Zastosowana technologia pozwoli na ładowanie wszystkich najpopularnejszych elektryków m.in. Tesli Model S i X, Nissana Leaf, BMW i3 czy Renault ZOE. 

Budowane przez Fastned stacje są wyposażane w dachowe instalacje fotowoltaiczne, dzięki czemu część energii zużywanej do ładowania elektryków jest produkowana na miejscu. 

REKLAMA

Pierwsze stacje ładowania Fastned, których budowę dofinansuje niemiecki rząd, mają powstać w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

W kwietniu br. niemiecka organizacja branżowa Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDEW) podała, że liczba dostępnych publicznie stacji ładowania samochodów elektrycznych (EV) w Niemczech wzrosła do ponad 7,4 tys., zwiększając się w ubiegłym roku o 27 proc.

Z całkowitej liczby publicznie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Niemczech już ponad 290 to stacje szybkiego ładowania prądem stałym, których wykorzystanie skraca ładowanie auta elektrycznego do czasu poniżej godziny.

W 2016 r. liczba samochodów elektrycznych w Niemczech wzrosła o 29 proc., sięgając na koniec roku ponad 77,1 tys., podczas gdy jeszcze w roku 2011 u naszych zachodnich sąsiadów liczba zarejestrowanych elektryków sięgała tylko 4 tys.

W połowie ubiegłego roku niemiecki rząd wdrożył program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Osoby kupujące auta elektryczne mogą otrzymać dopłatę w wysokości 4 tys. euro. W przypadku samochodów hybrydowych typu plug-in dopłata jest niższa i wynosi 3 tys. euro.

W tym roku Komisja Europejska zgodziła się również na przyznanie pomocy publicznej w ramach programu wsparcia budowy sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych, który wdroży rząd Czech. Więcej na ten temat w artykule: Zgoda KE na dopłaty do stacji ładowania w Czechach.

red. gramwzielone.pl